Рила, планината на непокорната вода
Рила е от онези места, които просто ни грабват още щом стъпим в нейните територии. Не само с красотата, витаеща под всякаква форма, но и със свежия мирис на борчета, които са придружени с игривите звуци на горските обитатели.
Самата планина е една голяма и богата съвкупност от природни дадености, на които можем единствено да се възхищаваме и да бъдем вдъхновени.
Съдържание
Сапарева баня, или Исландия на Балканите
Всеки поне веднъж е чувал за Сапарева баня. Повечето хора са чували за това място покрай натуралните топли извори и лечебните им свойства, а аз го възприемам като един подценен райски кът, съчетаващ природен туризъм, релакс в топлите термални води, история и много друго. Но дали знаете, че първото селище на територията на днешния град Сапарева баня датира още от времето на ранния неолит. При траките поселището било наричано Германея – от “герм”, което означавало “горещ”.
Затова и първата забележителност, за която ще говоря е пряко свързана с горещата вода. Гейзера на Сапарева баня, който ни носи слава извън границите на страната. За това, че от него извира най-горещата минерална вода на територията на континентална Европа, която е с постоянна температура 103 °С. При изригването, струята вода достига впечатляващите 18 мeтра височина. Също така е доказано, че водата в града лекува заболявания на нервната система, кожата, дихателните пътища, опорно-двигателния апарат и дори някои видове отравяния.
Любопитен факт:
Местните споделиха с мен, че редовно, когато хората тук се събират, си носят по някое яйце, което да сварят във врящите води на гейзера и да си хапнат.
Неразрушимата църква
Следващата основна забележителност в града е църквата “Св. Никола”. Вярва се, че тя е била построена през XII-XIII в. Според легенда след Кримската война група черкези започнали да я рушат. Един от тях обаче паднал заедно с купола и загинал. Останалите решили, че това е наказание от Бога за скверното им дело и преустановили действията си.
Църквата е била изцяло изписана отвътре, но за съжаление от стенописите днес са запазени само отделни фрагменти. Интересно е да се обърне внимание на характерния ѝ градеж – тип „потънала тухла“, както и на дванадесет-стенния купол и аркираните ниши, благодарение на които тя е добила живописния си вид.
Любопитен факт:
Открити са данни, че на олтарния камък са изсечени инициалите на родения в античния град Германея, един от бележитите пълководци на император Юстиниян (527 – 565 г.) – Флавий Велизарий;
Водният първенец на Рила
След Сапарева баня се насочих нагоре към гъстите гори, за да покоря природните съкровища на Рила.
Насочих се към водопад Скакавица, който е разположен в резервата „Скакавица“ на територията на Национален парк „Рила“. Височината на водния му пад е 70 м. Той е най-високият водопад в Рила, както и един от най-високо разположените в България – на 1750 м н. в.
Също така той „работи“ целогодишно, като се подразбира, че при някои сезони водопадът е по-пълноводен.
Ходейки по пътеката към водопада се почувствах в друг свят. Бях обграден от иглолистна растителност и шишарки, които се редуваха тук таме със свежи зелени поляни, пълни с пъстри цветя. Но истинската идилия бе, когато се отвори широка гледка към водопада.
Точно в този момент се почувствах като Алиса в страната на чудесата или в моя случай “ Дарио в страната на зеленината”. Каквото и да напиша мястото е неописуемо, защото просто всичко около мен беше толкова нереално красиво и естествено, че се спъвах многократно, гледайки наоколо, докато ходех към самата каскада.
Любопитен факт:
По пътя ви за водопада ще минете през хижа Скакавица, тя е първата построена хижа в България;
През зимата водите на водопада замръзват и са подходящо място за катерене;
Полезна информация:
С кола може да достигнете максимум до местност Зелени преслап. Там има широк и удобен паркинг, където може да си оставите превозното средство;
Оттам се поема по пътека, навлизаща в иглолистните гори на Рила. Продължителността на посока е 2 часа нормално ходене;
Мястото не е екстремно и е подходящо (повод) за разходка с цялото семейство;
Легенда „Горица“
След тази дъхоспираща природна гледка, се насочих към друг водопад, пряк конкурент по красота на Скакавица. Висок 39 мeтра, той е кулминацията на каскадата на едноименната река, която съдържа шест по-малки, предхождащи го водопада. “Горица” е живописен, пълноводен, буен и шумен– такъв, какъвто истинският водопад трябва да бъде.
Името си реката и водопадът дължат на легендата за красива девойка, която живеела щастливо с един овчар. Местният турски бей обаче поискал да я отвлече за своя жена. Подгонена от слугите му, тя стигнала до скалите и се хвърлила от тях, избирайки смъртта пред нерадостното съществуване в плен, далеч от любимия.
Полезна информация:
Водопадът е много лесен за достигане. Пътеката е добре поддържана и са ви нужни 15 мин на посока, за да достигнете панорамна площадка, от която може да направите красиви снимки;
Паркинг има в самото начало на пътеката. Може да се ориентирате, като видите станция, която и до ден днешен се ползва за пране и почистване на килими от местните;
Коментари
1 коментарБорислав
окт. 12, 2017Посещавал съм водопад Горица. Наистина много красиво и леснодостъпно място, макар стълбите да са малко странно изляти. На Скакавица не съм бил, но от това, което виждам в статията е много красиво и вече попада в списъка с места за посещение.
Dario
окт. 12, 2017Благодаря за коментара Борислав. Мястото е наистина невероятно и е подходящо за еднодневна разходка, ще се заредите с много енергия от заобикалящата зеленина. 🙂