Северна България притежава много незаменими богатства, които носят със себе си емоции и традиции. Те са капсулирани в исторически монументи и музеи с голямо значение за запазването на българския дух. Това е и причината, която провокира голям интерес в мен да се насоча към Плевен и околностите му. Винаги съм имал желанието да отида в тази част на България и любопитството ме изяждаше отвътре, само и само да се докосна по емоционален начин към историята, която принадлежи тук. Това и се случи!
Рано сутринта, заедно с моята компания, потеглихме от София към Плевен. Местата, които набелязахме са коренно различни едно от друго, единственото общо е , че се намират на една и съща географска ширина.
Съдържание
Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“
Първото място, което посетихме с най-голям интерес, както и може би с най-голямо значение в този край от България, е панорамата „ Плевенска епопея 1877г. “. Сградата представлява художествен музей, построен в чест на 100-годишнината от Освобождението на Плевен от османците. Реализацията на сградата се осъществява през 1977 г., като е изградена в района на „Скобелевия парк“.
Тържественото отваряне на врати е било на 10 декември в същата година на построяването ѝ. На този ден са се навършвали 100 години от освобождението на града. Самата конструкция предоставя на посетителите си четири зали: уводна, панорама, диорама и заключителна.
Ролите на тези зали е да пресъздадат в детайли битката за освобождение, като с помощта на различни и уникални по себе си картини и предмети, представят част от емоциите по време на безмилостните сражения.
Първата зала, през която се минава е „Уводна зала“, която притежава шест живописни платна, отразяващи ключови моменти от българската история и Руско-турската война от 1877-78 г.
Османско иго
Априлско въстание
Манифестация в Санкт-Петербург в подкрепа на българския народ
Руската армия преминава река Дунав
Защита на Самарското знаме
Боят на Шипка
Втората зала е най-впечатляваща с изумителната атмосфера, която пресъздава относно битката, нарича се „Панорамна зала“. Тя притежава панорамното платно с параметри (115 х 15 м). Общата площ на залата, заедно с предметния план, е 2 375 кв.м. На панорамното платно е пресъздадено най-мащабното и кръвопролитно сражение за Плевен, тъй наречения Трети щурм (11-12 септември 1877 г.). Залата е устроена, така че да предостави на посетителите уникалната възможност да се намират в центъра на бойното поле, на най-високия хълм край града. Оттук се виждат градът и заобикалящите го многобройни хълмове, атакуващите руски и румънски полкове, отбраняващите се турски части, местоположението на руското командване и на щаба на Осман паша. Чрез художествени средства може да почувстваме пресъздадения драматизъм и напрежението на борбата. Също така в панорамата се пресъздава и кулминационният момент, където генерал Скобелев сам застава начело на отряда и повежда напред атакуващите колони.
Третата зала, през която се преминава е „Диорамна зала“. В нея живописно платно отразява последния бой за Плевен в долината на р. Вит на 10 декември 1877 г. Като то пресъздава опита на Осман да пробие блокадната линия с цел да се оттегли към София, но с неуспех. Това и довежда до предаването на турските сили пред руските войски.
И последната част от музея е „Заключителна зала“, която притежава две картини, които показват капитулацията на Осман паша и зимното преминаване на Балкана от руската армия. В самата зала освен впечатляващите художествени атрибути, са изложени автентични военни униформи, оръжие и артилерийски принадлежности от Руско-турската война 1877-1878 г.
Полезна информация:
Работно време:
Лятно (1 май – 30 Септември): 9.00 – 12.00 ч. 12.30 – 18.00 ч.
Последната група влиза в 17.30 ч.
Зимно (1 Октомври – 30 април): 9.00 – 12.00 ч. 12.30 – 17.00 ч.
Последната група влиза в 16.30 ч;
Входни такси:
Ученици и студенти – 1.50 лв.
Граждани – 5.00 лв.
Граждани над 65 г. – 3.00 лв.
Хора с увреждания – вход свободен
екскурзоводска беседа на български език – 6.00 лв.
екскурзоводска беседа на чужд език – 20.00 лв.
екскурзоводска беседа на български език с превод – 6.00 лв.
за заснемане с фотоапарат – 5.00 лв.
за заснемане с видео камера – 20.00 лв.
Важно: Групи се сформират на всеки цял и половин час;
Самият музей се намира в Скобелевия парк, който предоставя възможността за една приятна и образователна разходка;
В самия парк са поствани различни монументи от войната, както и много статуи за почит към генерал Скобелев, също така и другите, които са участвали в сраженията;
Музеят е снабден с широк и безплатен паркинг;
От София потеглихме по международен път Е87, който води директно към Плевен, а в самия град има многобройни табели, които ще ви насочат към „Плевенската епопея“. Общото разстояние е 163 км;
Музея на виното
Следващата ни спирка бе един нестандартен музей, но изключително интересен. Става въпрос за Музея на виното в защитена местност „Кайлъка“ край Плевен. Нестандартността на това място е, че се намира в издълбана изкуствено пещера, която е пресъздадена във формата на кръст.
Това в последствие става главната причина музеят да бъде поставен точно тук, тъй като предоставя перфектната температура за съхраняването на многобройните вина.
Самата пещера разполага с пет помещения, като две са дегустационни зали, историческа част и зала с вина-експонати от цяла България. По време на посещението ни бе предоставена, по изключително приятен и интересен начин, информация относно историята на виното и технологията на производството.
Също така в историческата зала са изложени предмети и атрибути, свързани с лозарството и винарството по българските земи – от древните траки, гърци и римляни до наши дни. Избената зала предлага различни вина, от всички региони в България, разположени в 100 бъчви от френски дъб с възраст между 30 и 90 години.
Полезна информация:
Вход за музея: 6 лв.
Вход + чаша вино: 7 лв.
Вход, чаша вино и беседа: 10 лв.
Вход, беседа, дегустация на 4 вина с дегустационни хапки : 14 лв.
Вход, беседа, дегустация на 8 вина с дегустационни хапки: 18 лв.
Работното време на музея е всеки ден от 11:00 до 19:00ч. От октомври до март музеят работи с предварителна заявка, за по-специални случаи е необходимо да направите също предварителна заявка;
Има няколко любопитни факта, които искам да споделя тук:
В музея може да си изкарате мини курс с образователно-културна цел, която ще ви донесе щастието да сте горди притежатели на сертификат за „Дегустация на вино“;
Интересен факт е, че най-старата бутилка, която притежава музеят е от 1912 г., което я прави на скромните 105 години (до момента 2017 г.)
Неслучайно този музей е създаден в Плевен. Този град е първият център на винарската индустрия в България, както и през 1890 г. в него е открито първото и единствено професионално училище по лозарство и винарство;
През 1902 г. в града е създаден и Национален институт по лозарство и винарство;
Искам тук да изкажа благодарност на изключително милата госпожа Н. Иванова, която бе толкова сърдечна да ни даде подробна информация, да отговори на многобройните ни въпроси, както и да обучи и изтърпи досадните ми приятели;
Стигайки до Плевен има добре обозначена маркировка с табели, която ще ви насочи към „Кайлъка“. Един път стигнали там има табели за музея на виното;
Музеят се намира в „Кайлъка“, което представлява едно магическо и спокойно кътче, притежаващо история, забава, място за отдих и невероятни гледки (малкото снимки отдолу са еднo доказателство и заръка да посетите този райски кът);
Феномен „Разсеченият камък“
Последната ни цел за деня бе да покорим каньона на река Чернелка. Това мястo е с ширина от 60 до 200 метра, а площта му е 300 хектара. Образувал се е преди милиони години, когато е бил дъно на река. Днес карстовите скали се извисяват като венец на височина от 10 до 35-40 метра.
Също така мястото представлява еко пътека с дължина 7км. Пътеката притежава интересни природни форми, като повечето принадлежат към масивните скални образувания на каньонските стени, както пещери и др. Но най-впечатляващият феномен е „Разсеченият камък“ или още наричан „Пробитият камък“.
Това масивно тяло грабва веднага окото и поражда едно приятно любопитство, което те кара да го изучаваш отблизо. Самият процеп е сякаш перфектно нарязан с нож, както може да се убедите чрез снимките. Той е достатъчно широк, за да преминете през него.
Самият камък притежава легенда, която гласи: Фолклорният герой Крали Марко се е бил три дни и нощи в този край с Муса Кесаджия. Предусещайки поражението си, Муса хукнал да се спасява, бягайки. Така и българинът изгубил следите му и в яда си замахнал със своята сабя-дамаскиня, ударил камъка и го разцепил на две.
Посещението на това място поражда невероятно усещане поради факта, че не е популярна дестинация и това придава едно витаещо спокойствие в района.
Полезна информация:
Мястото се намира на 15 км от Плевен, 152 км от София;
Следвате табелките за село Горталово;
Еко пътеката започва от края на селото, тоест вие може да оставите колата си на полянката, която е между края на селото и началото на еко пътеката;
Мястото е много приятно за разходка или дори за пикник;
Пътеката е оборудвана с беседки, които притежават на места пейки, барбекю и др.;
Заобикалящите стени на каньона пораждат спокойствие и смирение с околната среда и ви карат да се чувствате щастливи, защото ви зареждат по положителен начин;