България определено има голямо разнообразие от туристически забележителности, свързани с вода. От красиви и закътани езера, през романтичното ни Черноморие, до величествените водопади, които си пробиват път в различни точки от страната.
С тази статия продължаваме поредицата на „Пет водопада, които да посетиш в…”, в която разглеждаме най-атрактивните, отличаващи се и красиви водопади на териториите на Рила, Пирин, Стара планина, Родопите и Беласица.
Днес се отправяме към гръбнака на България, а именно незаменимата и красива Стара планина, която събира в себе голяма част от първенците от водопади в България, както и голямо разнообразие, в което няма как човек да не се влюби. Разбери в следващите редове кои са петте водопада, които трябва да посетиш!
Съдържание
Кадемлийско пръскало
Водопад Кадемлийско пръскало е един от най-впечатляващите водопади в България и се намира в територията на Централна Стара планина. Той произлиза от Кадемлийска река, която започва малко по-нагоре в планината и е приток на река Тъжа. Водопадът е разположен на 1500 метра надморска височина, а неговата височина е 72 метра, което го прави един от най-високите водопади в страната. До него има добре маркиран маршрут и не е труден за изминаване, но отнема значително много време, тъй като на посока изисква поне 3:30 – 4:00 часа.
Най-подходящото време за посещение е през ранно лято, когато има вода и времето е благоприятно за по-дълги разходки.
Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Средно.
Начална точка: село Тъжа, то се намира на няколко километра източно от Калофер.
Маршрут: Маршрутът е добре маркиран и върви в следната последователност – село Тъжа – хижа Русалка – Кадемлийското пръскало, той е с приблизителна дължина от 13 километра.
Сопотски водопад
Сопотския водопад и местността около река Манастирска е кокетно място, скрито в полите на Стара планина в близост до град Сопот. Водопадът е висок около 15 м, като образува два големи пада на водата. Маршрутът е приятен и по-голямата част от пътеката е полегата, разходката до водопада отнема около 30-40 минути.
Най-подходящото време за посещение е периодът април – юни.
Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Ниско.
Начална точка: Лифтовата станция на град Сопот, намираща се в северната част на града, има множествено табелки.
Маршрут: От началото на маршрута до самия водопад има да изминеш около 2 км с около 200 метра денивелация, като се изминава за около 30-40 минути с нормално темпо.
Водопад Скакля
Може би един от най-известните водопади в България е водопад Скакля, познат още като Заселска скакля и Вазова скакля. Намира се недалеч от столицата. Вазовата екопътека и водопад Скакля са сред най-предпочитаните места за разходка през почивните дни, като самото място добавя и допълнителна стойност със зашеметяващите гледки към Искърското дефиле. Водопадът е с пад от 85 м и произлиза от река Скакля. В зависимост откъде тръгнеш, времетраенето варира: ако е от село Заселе е 15 мин. на посока, ако е от долната страна Гара Бов е 1:30 ч. в посока.
Водопадът е пълноводен целогодишно, като през лятото е по-слаб.
Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Ниско.
Начална точка: В зависимост откъде тръгнеш, 15 мин. от площада на село Заселе или 1:30 ч. от Гара Бов.
Маршрут: В зависимост откъде тръгнеш, от село Заселе е спускане надолу, а от Гара Бов е изкачване.
Райско пръскало
Райското пръскало е място, което неслучайно носи това име, защото един път изкачил се дотук, човек се влюбва в райската атмосфера, наситена със спокойствие и красоти. Райското пръскало е най-високият постоянен водопад (с пад от 125 м) в България, та дори и на Балканския полуостров. Намира се под връх Ботев 2376 м и в непосредствена близост до хижа Рай. До водопада се стига за около 4:00 ч. по планинска пътека, започваща от местността Паниците до Калофер.
Водопадът е пълноводен целогодишно.
Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Средно.
Начална точка: местността Паниците 5 км северно от град Калофер.
Маршрут: Пътят отнема приблизително 3:00 – 3:30 ч. на посока и е дълъг малко над 10 км. Маршрутът има голяма денивелация от над 900 м. Преминава през стръмни, равни, открити и закрити места. Също така предлага панорамни площадки и пейки по пътя.
Водопад Сучурум
Водопадът Сучурум, в превод Хвърчаща вода, е един от най-лесно достъпните водопади в България. Намира се в изключителна близост до стария исторически център на българската култура – Карлово. Той на практика попада в рамките на самия град, тъй като се намира в границите на градския парк. Водопадът е позициониран на Стара река, която тече през град Карлово. Висок е около 8 метра, вливайки се в образувало се езеро под него и се намира на приблизително 480 м надморска височина в северните части на града.
Най-подходящото време за посещение е периода април – юни.
Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Ниско.
Начална точка: Или през градския парк, следейки табелките, или по улица „Водопад”.
Маршрут: До водопада се стига по карловската улица, наречена „Водопад“, която се намира в северната част на града.