България може да не е сред най-големите държави в света, но пък е сред най-богатите на планини. А това от своя страна ни дава едно незаменимо природно, културно и историческо богатство, което да опознаваме с всяко наше пътешествие.
Давам началото на нова поредица от статии, в които ще разгледаме едни от най-атрактивните, отличаващи се и красиви водопади в териториите на Рила, Пирин, Стара планина, Родопите и Беласица.
Избрах като за начало да се потопим заедно в магията на Родопите, планината с душа, която с лекота омайва с безграничното си спокойствие и красота, всеки стъпил в нейните гори. Разбери в следващите редове кои са петте водопада, които трябва да посетиш!
Съдържание
Сливодолско падало
Водопад Сливодолско падало е сред най-впечатляващите и живописни природни забележителности в Родопите. Той се намира в резерват Червената стена и е изключително красив. Водите на река Сливов дол се спускат от 49 м. височина, правейки го един от най-високите водопади в планината. Падът става по покрити с мъх скали, създавайки усещане за нещо вълшебно. Мястото е обявено за природна забележителност през 2005 г.
Най-подходящото време за посещение е през пролетта или след обилни валежи. Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Средно.
Начална точка: След тунела посока Бачково – Нареченски бани, ориентир отдясно ти се пада сграда на стар рибарник.
Маршрут: Пътеката минава покрай живописната река Сливова, а нейната дължина е около 7 км и се изминава за около 2 часа отиване и връщане.
Водопад „Свети дух“
В близост до най-високо разположеното на Балканския полуостров селище – на 1500 метра надморска височина до село Манастир се намира водопад „Свети дух“. Височината му е около 15 м. и е разположен на река Манастирска. Локацията му е на около 1,5 км. пеша от центъра на село Манастир. Обявен е за природна забележителност през 1965 г., а местността с площ 0,5 ха около него е защитена.
Най-подходящото време за посещение е периода април – юни. Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Средно.
Начална точка: Центъра на селото, има табели с надпис „Водопада“.
Маршрут: Маршрутът тук е кръгов и дава възможността да се видят повече красиви гледки към околията. Разстоянието е около 3,5 км и се изминава за около 1.30 ч.
Ситовски водопад
Ситовският водопад се намира на 30 км от Пловдив, точно на разклона между родопските села Ситово и Лилково. До тях се стига по обновен асфалтов път. Левият път продължава към Ситово, а десният – към Лилково. Под моста на разклона, по който се завива за Лилково, преминаващата река Първенецка е образувала каскада от водопади. Водопадите са с пад от около 2 метра и образоват изключително живописни гледки.
Водопадът е пълноводен целогодишно. Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Лесно.
Начална точка: Под моста на разклона за село Ситово и село Лилково.
Маршрут: Водопадът се намира под самия мост, тоест почти няма никакво ходене. Единствено трябва да се има предвид, че е стръмен склона за слизането до самата река.
Фотински водопади
Фотинските водопади са група живописни водни каскади, състоящи се от 3 пада, които се оформят благодарение на малката пълноводна едноименна река. Те се стичат по тесни и труднодостъпни скали, а най-големият пад е около 16 м. Водопадите се намират до село Фотиново, което е в близост до гр. Пещера и гр. Батак.
Водопадът е пълноводен целогодишно. Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Средно.
Начална точка: Центъра на селото, има табели с насоки към пътеката.
Маршрут: Пътеката тук е добре изградена и има обозначителни табели, на места е нужно да се отклоняваш и връщаш обратно. Времетраенето на целия маршрут е около 8 км за около 3 часа отиване и връщане.
Водопад „Орфей“
Водопад „Орфей“ е част от многобройните водопади по новоизградена екопътека „Каньонът на водопадите“. Тя се намира в непосредствена близост до град Смолян, по пътя за село Мугла. „Орфей“ е най-големият водопад с пад от 68 метра, като през пролетното пълноводие той впечатлява с пълна сила.
Най-подходящото време за посещение е периода април – юни. Локация на водопада ще откриеш тук.
Ниво на трудност: Средно.
Начална точка: По пътя от Смолян посока село Мугла, началото на пътеката се намира точно на изхода на града, има табели.
Маршрут: Тъй като екопътеката преминава през изкачване денивелацията тук е около 500 метра, а дължината ѝ е около 8 км и се изминава за около 3 часа отиване и връщане.
Коментари
1 коментарТеди
юни 7, 2022Дадохте ми много добра идея за приятен летен уикенд. Впечатляващ подбор от места сте направили, определено ще го добавя в тазгодишните си летни дестинации!
Dario
юни 13, 2022Много благодаря за милите думи и се радвам, че статията е полезна за вашите планове, очаквайте подобни статии и за другите планини. 🙂