България е от местата, притежаващи богатства в изобилие: от пищната история, през дъхоспиращата природа, до вековните обичаи и традиции.
А това е само началото!
Истинската магия настъпва, когато “изпитаме” даденото място: комбинацията от хора, храна, звуци и време, която ни кара да се влюбим, да изпитаме нужда да съхраним спомена близо до сърцето, да искаме да се върнем.
Каним ви на серия пътешествия в любимите места на някои от най-известните български травъл блогъри, които не само ще ви докажат в колко богата на туристически дестинации страна живеем, но и ще ви вдъхновят за следващото пътешествие!
Съдържание
Гери от Whenwomantravels
Любимо място: Разлог
Едно от любимите ми места в Бългaрия е град Разлог, разположен в подножието на Пирин и на някакви си 15 км от международно известното Банско.
Причините да го харесвам и да се връщам отново и отново там са много. Преди години живях в Разлог 3 години и имах време да опозная и околността и местната култура. Разлог си има собствен диалект, който се различава от този в Банско. Градът се развива добре и е учудващо жив и пълен с малки и големи, нещо съвсем необичайно за малките градове в България.
Накъдето и да се обърнеш, виждаш планини. Въздухът е кристално чист и има страшно много места, който могат да се посетят в рамките на един ден. Рилския манастир и ски пистите в Банско са само най-известните. Ковачевица и Парка за танцуващи мечки в Белица са много интересни места.
В самият град, има няколко механи, в които да опитате местните специалитети. Тук традициите са много силно запазени. Най-големият общоградски празник е карнавалът, организиран на 1-ви януари всяка година. Тогава хора от всички възрасти се обличат, както в традиционни така и в сатирично-закачливи костюми, и от всички махали в града се стичат към една точка в града. Всичко това е придружено с голяма врява и пронизителните звуци на зурни.
Ако не ви се иска да студувате през зимата в Разлог, пак си помислете! Зимата е изключително красива и снежна тук.
Тодор от Kashkaval tourist
Любимо място: Странджа
Любимото ми място в България вероятно са реликтните гори с рододендрони (зеленики) в Странджа. Скътани в югоизточния край на България, в съседство с Черно море, тези влажни вековни гори крият подлес от вечнозелена растителност, каквато не бихте очаквали да видите никъде в Европа.
Посетете ги през май, когато странджанските зеленики осейват горите с лилавите си цветове. Екопътеките “Марина река” и “В царството на зелениката” биха били едно съвършено въведение към неповторимата местна флора на Странджа.
Елена от Друми в думи
Любимо място: Крушунските водопади
Има толкова много места в България, които мога да нарека мои любими, затова ми е трудно да откроя само едно от тях. Но ако, все пак, трябва да го направя, това са красивите Крушунски водопади. Посещавала съм това място неведнъж, но винаги съм била запленена от красотата му.
Без съмнение, Крушунските водопади са едно от най-живописните и любопитни места за туризъм в България. При това, до тях се стига много мързеливо – с кола. В допълнение, човек може да ги обходи по сравнително кратка екопътека, без да влага много усилия. Ето защо, мястото е една от най-посещаваните природни забележителности у нас в последните години.
Крушунските водопади се намират на 2 часа и половина път с кола от София. За да се стигне до водоадите, трябва да се поеме по отбивката за Ловеч от главния път София – Велико Търново. След като се подмине Ловеч, трябва да се хване пътя за град Левски. На около 35 км от Ловеч се намира и селото до водопадите – Крушуна. Разстоянието от София до село Крушуна е около 190 км.
Водопадите „работят“ през цялата година, но най-подходящото време за посещение е пролетта.
Мария от Travelingbuzz
Любимо място: Северното Черноморие
По-малко хора, по-ветровито, но определено по-красиво от популярния Юг, северното българско Черноморие омайва с непокътната природа, зашеметяващи гледки и невероятна атмосфера. Това е едно от местата, които ме впечатлиха с високите си брегове, които трудно се забравят, щом веднъж са те запленили.
Ако все още не сте обиколили района, определено посетете Националния археологически резерват „Яйлата“, който се намира на 2 км южно от Камен бряг. Там се намират над 100 пещерни жилища, датирани към V хилядолетие пр. Хр., някои от които може да посетите. Още по-впечатляваща е самата гледка към откритото море!
За още по-запомнящо се преживяванепрепоръчвам да се насладите на изгрев над плаж Болата, морски каякинг по залез или просто да прекарате нощта под звездите на Тюленово. Северното Черноморие е сред местата, на които може да попаднете на невероятен залез над слънчогледови полета.
Станислава от Sunandsany
Любимо място: Родопите
С наближаването на зимния сезон мислите ми все повече се насочват към планината. Миналата година посетих Родопите за първи път и се убедих, че това е едно наистина магическо място особено през снежния сезон, когато всичко е чисто и бяло.
Да се събудиш на чист и свеж въздух те зарежда за целия ден. Само на 85 км от втория по големина български град (Пловдив) се намира Чепеларе разполагащ със ски писта, която е дълга 3 км, а в съседство Пампорово с цели 18 писти. Тук са едни от най-добрите условия за начинаещи скиори и бордисти, има изграден фън парк и нощно каране.
Гледките от връх Снежанка пък ще те оставят без дъх. Телевизионната кула е дълга 156 м и от нея се разкрива панорама към цялата планина. Освен на белите спортове, тук ще се насладиш на местните специалитети – родопски суджук, пататник и родопски клин. Качеството и уникалният им вкус са гарантирани. За разходка препоръчвам да посетиш възрожденските къщи в старата част на най-дългия български град Смолян.
На път към Пловдив в Нареченски бани пък ще откриеш огромни мекици и домашен айрян с вкуса от едно време. Родопите са прекрасни през всички сезони, но зимата разгръща чара им още повече. Смело мога да твърдя, че това е едно от любимите ми места в България.
Дарио от Exploring beyond Sofia
Любимо място: Каньон Шегава
За мен любимото ми място в България представлява каньон Шегава. Смесица между девственост, дивота и свобода, която поражда смиреност във всеки.
Това неземно кътче се намира в западните краища на Коньовска планина в кюстендилска област. Самият каньон е изключително живописен тъй като в тази местност може да видите различни форми на скалите като някои носят различни имена като Камилите, Костенурките, Самотника и др., а други чакат да ги дарите с креативни имена чрез вашето въображение.
Ако искате да почувствате и вие зареждащата енергия на това красиво място, ви съветвам да го посетите в ранната пролет, когато скалните форми могат да се наблюдават в пълната им прелест. След пролетта, растителността превзема каньона и създава сериозни трудности при разглеждането му. Бъдете спотани и потеглете към този уникален природен феномен, за който малцина знаят!