Да пътуваш е еквивалент да обичаш живота, да си любопитен, жаден за нови знания и приключения, да искаш да опознаеш света около теб. България има този потенциал и възможност да те възхити с красотите, които пази по всичките си познати и непознати кътчета.
По този повод сме събрали серия пътешествия с любимите места на някои от българските травъл блогъри от АСТОМ (Асоциация на собствениците на туристически онлайн медии), с които да ти докажат колко богата е нашата страна, но и да те вдъхновят за следващото пътешествие, защото да пътуваш в България винаги е добро решение!
Съдържание
Дарио от Exploring beyond Sofia: Връх Орфей
Само 3 метра по-нисък от Голям Перелик, връх Орфей не отстъпва по величие и красота от първенеца. Връх Орфей е вторият по големина връх в Родопите – известен в годините като Карлъка. Висок е 2188 м и е едно магнетично място с неповторими гледки към околията
Има две стартови точки – от хижа Ледницата или хижа Перелик (аз направих втория вариант) и до двете се стига с автомобил по черен път, по който трябва да се кара внимателно. От Ледницата времетраенето в посока е 2-2:30, а от Перелик около 4 часа, който и път да изберете си заслужава напълно. Важно е да се отбележи, че за всички ентусиасти първенецът e връх Орфей, тъй като на връх Голям Перелик е разположена военна база и достъпът е силно ограничен.
Мариана от Nomads Time: Александровската гробница
Александровската гробница се намира на около 20 км. североизточно от гр. Хасково в покрайнините на с. Александрово. Датирана е към средата на 4 век пр. Хр., а по-късно е използвана и като храм. Александровската гробница е една от най-впечатляващите и ценни обекти на траките, откривани в България. За съжаление, преди да бъде открита от археолозите, тя е ограбена и са запазени единствено нейните изключителни стенописи. За да бъдат съхранени от повреждане, оригиналът е запечатан. Благодарение на финансовата подкрепа на Япония, на 150 м северно от могилата е изграден Музеен център за тракийско изкуство. В нея е пресъздадено точно копие на Александровската гробница в мащаб 1:1. Засега не ни е известно на кого е принадлежала, но мащабите и богатите рисунки подсказват, че погребаният вероятно е бил тракийски владетел или знатен аристократ.
Роси от Trips with Rosie: Нос Мона Петра
Нос Мона Петра е едно прекрасно скрито кътче по българското Черноморие. Там има много ограничени места за паркиране, отдалечено е достатъчно от близките градове и това го прави още по-неустоимо. То се намира в близост до къмпинг Чайка – просто продължете по пътя надолу и ще стигнете до плажа. Мона Петра е и едно от хубавите места за наблюдение на Млечния път, особено в началото на лятото.
Елена от My Places to Visit: Тетевен – пълна информация за забележителностите на града и региона
„Ако не бях дошъл в Тетевен, и аз щях да бъда чужденец на майка България… Много съм бродил, много съм скитал, но не съм видял по-чуден kрай“. /Иван Вазов/
Като чуден край описва именитият поет и писател Иван Вазов Teтевен и именно уникалната неповторима природа и кристалният планински въздух отличават града от останалите старопланински градчета и очароват посетителите му.
Тетевен лежи в китна долина по поречието на река Бели Вит, заобиколен от скалисти и гористи върхове. Най-високите Петрахиля, Трескавец, Острич и Червен гордо са изправили снаги и сякаш бдят над него. Скалите се редуват с тучно зелени гори, примамващи със скрити горски пътеки, диви плодове и омайни полски цветя. Река Бели Вит, извираща в близост до село Рибарица, си е проправила път и разсича града през средата. Тиха и ромоляща като поток или кафява и буйна, заплашваща да излезе от коритото си след обилни дъждове, реката дарява прохлада в летните горещини. Над нея са изградени мостове, които свързват двете части на града и разкриват чудни гледки към околните върхове.
Елена от Друми в думи: Екопътека „Витата стена“
Екопътека „Витата стена“ ще напълни очите ви с невероятни гледки наблизо и далеч. Тя се движи по платото Стражата край Габрово и Севлиево, а маршрутът ѝ е доволно раздвижващ, маркиран е и има две отправни точки: Здравковец и Яворец. Не бих казала, че е трудна, но човек трябва да разполага с повечко време за нея (около 4 часа). За сметка на това, през голяма част от това време гледките към централните части на Стара планина и първенеца връх Ботев са силно впечатляващи.
Стефан от Photo moments: Момини скали край Извор и Храбрино
Чувайки зова на планината, аз потеглям на път, избирайки Родопите и място, известно като „Момини скали„, намиращо се край селцата Извор и Храбрино. Лек бриз размества въздуха, птици огласят небосвода с родопски песни, слънцето се усмихва мило от синевата, бели облаци пъплят от планината и всичко това дълбоко докосва душата ми! Поглеждайки на юг, зашеметяващата панорама към Храбрино диви всеки търсач на очарование и вълшебство! Каньонът на Пепелашка река е невероятно живописен, впечатляващо чаровен и изключително красив! Зелените девствени вековни гори се спускат почти до реката от юг, а непристъпните Момини скали от север допълват необятната величественост на този разкошен каньон. Можете да останете тук с часове, изгубвайки се в красота! Отсрещните склонове предлагат не по-малко вълнуващи гледки, допълнени с грандиозни пирамиди, сътворени от арт бохеми. Съзерцавайки тези поразителни и недосегаеми творби на милиони години, аз се чувствам съвършен, истински и в единство със заобикалящия ме свят, както никъде другаде!
Джорджа от Съветите на Джорджа: Екопътека „Под пръските на водопада“ край Тетевен
Екопътека „Под пръските на водопада“ е омагьосващо кътче сред природата съвсем близо до Тетевен. Разходката е съвсем кратка и лека, но толкова приятна! Ще ви посрещнат зелени мъхести килими, дръвчета и красиви водопади, които ще ви накарат да забравите, че сте съвсем близо до града. На крайната точка на пътеката се намира водопад Скока, висок около 30 метра. А ако имате късмет, ще зърнете и втори водопад до него – Пръскалото.
Виктория от МyTrips2Remember: Геопарк “Искър-Панега”
“Няма WI-FI, говорете с природата” гласи първата от многото цветни табелки, поставени из екопътека “Искър-Панега”, край Луковит. Тя е част от първия и за момента единствен в България геоложки парк. Той включва два микрорайона – Карлуковския карстов комплекс и Крайпътен ландшафтен парк „Панега„.
През последните няколко години паркът се превърна в една от най-харесваните туристически дестинации в България. Намира се на около 110 км от София и е особено добра идея за еднодневна екскурзия.
Дължината на екопътека “Искър-Панега” е около 6 км в двете посоки и се движи по живописното поречие на река “Златна панега”, приток на река “Искър”. Млечно-синият цвят на водите и девствената природа пренасят като в приказен свят.
Маршрутът е лек, приятен и подходящ дори за деца и възрастни хора. Единствената по-стръмна част е в самото начало на пътеката, но след това Ви очаква наистина приятна разходка сред красотите на дивата природа.
Надежда от Тефтерчето на един Пътешественик: Зараповски водопад
Настъпи ли пролетта, време е за водопади! А кой не обича водата и не се връща отново и отново към любимите природни феномени. Зараповският водопад е сравнително малък, но местността край него е толкова живописна, че ни плени завинаги. Разположен е до село Вишовград, на метри от пътя Павликени – Велико Търново. Водите му се спускат от около 15м по редица скални стъпала и прагове, а благодарение на две дървени мостчета и удобна обзорна площадка, успяхме да надникнем към водопада от всички възможни ъгли. Без съмнение това е един от най-чаровните водопади, които сме посещавали.