Свободата да пътуваш, определено така може да наречем 2022. Лека-полека пътуването отново се възвърна в предишния си вид и хората започнаха отново да опознават стари и нови места в България и чужбина.
По този повод сме събрали серия пътешествия с любимите места на някои от българските травъл блогъри от АСТОМ (Асоциация на собствениците на туристически онлайн медии), с които да ви докажат колко богата е нашата страна, но и да ви вдъхновим за следващото пътешествие, защото да пътуваш в България винаги е добро решение!
Съдържание
Дарио от Exploring beyond Sofia: Водопад „Свети дух“
В близост до най-високо разположеното на Балканския полуостров селище – на 1500 метра надморска височина в Родопите до село Манастир се намира водопад „Свети дух“. Височината му е около 15 м. и е разположен на река Манастирска. Локацията му е 1,5 км. пеша от центъра на село Манастир. Обявен е за природна забележителност през 1965 г., а местността с площ 0,5 ха около него е защитена.
Станислав от TravelTasty: Златната църква край Велики Преслав
Златната църква край Велики Преслав, позната още като Кръглата, заради специфичната форма на църковния кораб, е може би най-красивият пример за значението, което Цар Симеон I отдавал на християнството, утвърждавайки Първата българска държава пред света. Наред с бурното развитие на книжовността и културата, българският владетел вложил усърдие и воля, за да подреди своята корона наравно с тази на византийските василевси. Израз на този негов стремеж е именно Златната или Симеонова църква край южните порти на новата столица Преслав.
Възпитаник на Магнаурската школа в Константинопол, просветен във вярата от самия вселенски патриарх, Симеон смятал, че новата религия не само ще извади младата българска държава от мъглата на езичеството, но и ще обедини разпилените помежду трите морета българи. Затова той възложил градежа на храм, пред който глави да преклонят и най-мрачните владетели. Зданието било завършено около деветстотната година, инкрустирано до най-финия детайл с постиженията на Плисковско-Преславската култура. Това била и скритата символика на църквата – да открои и еманципира българите, твърде силно повлияни от Византия след покръстването им.
Мариана от Nomads Time: Акве Калиде
Гостите на Бургас могат да посетят Акве Калиде – лечебният минерален извор и реставрираната баня на Сюлейман Великолепни (1520-1566). Толкова забележителен, покрит с мрамор и типични ориенталски мотиви.
Мястото е било известно още в древността и по времето на траките като Свещеният извор на трите нимфи лечителки. През 339 г.пр. Хр. Филип Македонски използва лечебните му води по време на кампанията си срещу трибалите.
Акве Калиде има своята любопитна роля в основаването на Българската държава на юг от р. Дунав. През 680г. при битката при Онгъла, византийският император Константин IV (668-685) съобщава на армията си, че се оттегля от бойното поле, за да лекува подаграта си при лековития извор. Това е интерпретирано като бягство от негова страна и деморализираната византийска армия бива победена от хан Аспарух. Термалният извор бива преименуван на Термополис.
Минералните бани са разрушение в началото на 13 век от рицарите на четвъртия кръстоносен поход. 300 години по-късно Сюлейман Великолепни ги възстановява като хамам в знак на благодарност за излекуваната му подагра.
Днес това е една от “новите” забележителности на гр. Бургас. Отворен е за посетители от 2015г. Гостите могат да гледат историята на Акве Калиде чрез 3Д мапинг. Ще откриете и кафене, магазин за сувенири, детска площадка, амфитеатър, музей и чисто нов СПА център.
Мария от TravellingBuzz: Заслон „Спано Поле“ в Пирин
Заслон „Спано поле“ грабва вниманието с красивите си кацнали на хълма бунгала с червени покриви на бели точки, напомнящи на гъбки. Заслонът има 10 бунгала и едно общо помещение за спане, което побира повече хора. Ако искате да го посетите, запазете си нощувка предварително. В заслона има кухня с вкусни супи, гозби и закуска. Стопаните са изключително гостоприемни и усмихнати и ще се погрижат престоят ви да е доста приятен. Готови са да споделят всякакви съвети за пешеходните маршрути наоколо. Заслонът може да се достигне от гр. Сандански (~2 часа) или от хижа Вихрен (~3,5 часа).
Кирил от Искам да летя: Поповото езеро
Разходката до Поповото езеро е един от най-леките и приятни маршрути за еднодневна разходка в Пирин. Началната точка на маршрута е хижа Гоце Делчев, от която с лифт се стига до хижа Безбог и Безбожкото езеро. Следва „Душевадката“ – най-стръмната част от маршрута, но след нея Ви очаква величествената красота на Пирин. Гледките изпълват душата с хармония и щастие, а сетивата не могат да се наситят на прелестта на природата.
Поповото езеро е разположено на височина от 2233,5 м. То е второто по големина у нас и на Балканите. В средата на езерото има малко островче покрито с клек, което хората наричат „Килимявката“ заради различните легенди свързани с историята на езерото.
Целият маршрут от хижа Безбог до Поповото езеро и обратно е дълъг около 7 км и ние, идвайки от морето, без много планинарски опит с дете в компанията, го направихме за 4 часа и половина с времето за почивки и снимки.
Роси от Trips with Rosie: Муратово езеро
Пирин планина е по-трудно достъпна от Родопите, но пък има едно невероятно обаяние, което малко други родни планини имат. Муратово езеро е едно от по-леснодостъпните в Пирин, а нощем там се откриват безброй звезди и ярък, красив Млечен път. Можете да оставите колата си до хижа Вихрен и от там да потеглите по каменистата пътека към Муратово езеро. Преходът ще ви отнеме около час и половина, а по средата на пътя можете да се насладите и на езерото Окото със съвсем малко отклонение.
Джорджа от Съветите на Джорджа: Въженият мост към село Лисиците
Имате ли път към Източни Родопи, не пропускайте да включите моста към село Лисиците в списъка си с места за посещение. Това е най-дългият въжен мост в България със своите 260 метра дължина. Впечатляващото тук, освен самия мост, са гледките, които ви заобикалят от всички страни. Отраженията в огледалните води на язовир Студен кладенец са особено красиви, както и природата наоколо. Интересен факт за въжения мост край село Лисиците е, че това е единствената връзка по суша на селото с цивилизацията. Разходката до него и по него е много приятна, така че няма да съжалявате!
Надежда от Тефтерчето на един Пътешественик: Екопътека Чилингира и гледката към язовир Въча
Въча е един от най-големите язовири у нас и безспорно едно от най-красивите места, което сме посещавали. Гледки, гледки и пак гледки – това е думата, с която можем да опишем екопътека Чилингира. С дължината от почти 2 км маршрутът предлага изключително приятен преход почти изцяло по равен терен, освен първата третина от трасето. За по-малко от час в посока се заредихме с очарователни панорами, а финалът на пътеката се превърна и в любимия ни момент – скалата Кутрьов камък и гледката към целия язовир.
Станислава от Sun and Sany: Хижа Македония
Хижа Македония се намира на 2166 м н.в. в местността Мечи проход. Построена е през 1937 г. на доброволчески начала. Хижата е уютна и добре поддържана, храната е вкусна. От нея се разкрива прекрасна гледка както към близките и далечни върхове, така и към долината на Благоевград. Ако търсиш спокойствие, далеч от тълпите, тук ще го намериш. Югозападните части на Рила са едни от най-ненатоварените откъм хора и туристи места. Машрутът, който препоръчвам, започва от хижа Бодрост през хижа Македония, двата върха над нея – Ангелов и Голям Мечи връх, както и връщане през билото на резерват Парангалица към ски-парк Картала. Красиви панорамни гледки, спокойствие, милион звезди и пълни шепи с боровинки са само част от нещата, които те очакват през топлите месеци. През зимата е чудесен вариант да се разходиш със ските, съзерцавайки белите хълмове около теб.
Траян от Backpack Nerd: Екопътека Бистрица – Железница
Любимо място за ранна сутрешна разходка, особено през есенният сезон. Предоставя възможност за заснемането на интересни горски кадри по всяко време от годината.
Позната още под името Галунка, екопътеката е подходяща за хора на всякаква възраст. С почти нулева денивелация тя свързва селата Бистрица и Железница. Дължината ѝ е малко над 4 километра и спокойно се минава за час и половина с няколко почивки и фото паузи. Също така има множество обособени кътчета за отдих.
Синът ми (2 години), също много се забавлява, събирайки всякакви горски съкровища, които Галунка е грижливо оставила по протежението си.
Елена от My Places to Visit: село Мостово
Сякаш излязло от картичка, чудното село Мостово е кацнало на малък хълм в подножието на родопския рид Добростан. Обгърнато от нежната прегръдка на Родопа планина, селото сменя одеждите си всеки сезон – ту е снежно бяло, ту тучно зелено, ту изпъстрено от шарената черга на есента. Истината е, че е природата му е красива по всяко време на годината и ви подканя да го посетите през всеки сезон.
Разположено на 27 км от Асеновград и на 160 км от София, селото се намира в средата на енергиен триъгълник – Кръстова гора, Белинташ и Караджов камък и именно оттук тръгват пешеходните маршрути към тези светилища. Пътеките са живописни и приятни, така че не се колебайте и мятайте раницата на гръб. Селото не може да се похвали с много забележителности, но живописната природа и старите къщи с цветни градинки му придават достатъчно очарование. Все пак се разходете до кокетната бяла църквичка „Свети Димитър“, която се намира в подножието на селото. Там е и естественият каменен мост, от който Мостово носи името си.
Разпитайте местните хора къде е малката пещера с лековита вода насред селото, побъбрете си с някоя баба или просто се наслаждавайте на спокойствието и тишината.
Разгледай любимите места на българските травъл блогъри за: