Несъмнено тази година се разви меко казано интересно. Тя някак си ни накара да си отворим очите широко и да обърнем внимание на нещата, които се случват около нас. Но всяка ситуация ни отваря нови възможности, като например да преоткрием България и нейните туристически съкровища.
Сега, когато са наложени ограничения с пътуванията извън родните граници и местният туризъм се нуждае от нашата подкрепа повече от всякога, няма по-смислена и правилна мисия от това да пътуваме и да се наслаждаваме на родния туризъм и неговите несравними забележителности.
Затова сме събрали серия пътешествия с любимите места на някои от българските травъл блогъри от АСТОМ (Асоциация на собствениците на туристически онлайн медии), с които да ви докажат колко богата е нашата страна, но и да ви вдъхновят за следващото пътешествие, защото да пътуваш в България винаги е добро решение!
Съдържание
Елена от Друми в думи: Разбоишки манастир „Въведение Богородично“
Разбоишкият манастир е любимо мое място, което съм посещавала вече няколко пъти. За последно бях там през май – малко след корона изолацията. Мястото съчетава в себе си история, красива природа и кратък пешеходен преход.
Разбоишкият манастир е от групата манастири до Годеч. Построен е през Средновековието и е бил част от Софийската Мала Света гора. Покрай манастира тече река Нишава, която го разделя на две части – на единия ѝ бряг са разположени манастирските сгради, а на другия – малката църква, вградена високо в скалите над реката.
Може да намерите още вдъхновяващи истории от Ели в нейната фейсбук страница и инстаграм!
Дарио от Exploring beyond Sofia: Бургаски солници
Тази година имах възможността да пътувам за по-дълго време в източните краища на България и там открих моята топ дестинация за годината (и за в бъдеще) – Бургаските солници или още известни като Атанасовско езеро.
Мястото представлява голяма луга, която притежава интересния тъмничервен цвят, поради високата концентрация на сол и точно поради този факт човек не може да потъне в нея, а единствено да се носи по повърхността на натуралния басейн.
Друга незаменима част от преживяването тук е лечебната кал, с която може да се намажете целите. Идеята е да я поставите по цялото си тяло и да изчакате достатъчно време, че да изсъхне хубаво, за да извлечете максимално положителни ефекти от нея. Последната стъпка е да се разходите до другата страна на пътя до солниците, където се намира северният плаж на Бургас. Там може да се измиете хубаво от калта и да се насладите на новата си мека и здрава кожа.
Последвайте Дарио, за да научите още много вълнуващи места в България от неговата фейсбук страница и инстаграм!
Роси от Trips with Rosie: Шейтан дере
Шейтан дере е една истинска скрита забележителност в Източните Родопи. Пристигайки на мястото, няколко пъти казах „УАУ“ на глас – наистина не очаквах наживо да е толкова красиво! Все едно се бях пренесла в Исландия <3 Шейтан дере е малко по-труднодостъпно от останалите и по-известните забележителности в района – на почти час и половина от Кърджали каране по традиционните родопски завои. Тотално, обаче, си заслужава да загубите общо 3 часа каране. За да го видите в пълния му блясък и да е хубаво огряно от слънцето – не отивайте 1-2 часа преди залез или след изгрев, тъй като е доста сгушено между ридовете.
За още пълноценна информация от Роси може да намерите във фейсбук и инстаграм!
Илиян от One Ticket Just Go: дворец Евксиноград
През лятото имах възможността да посетя едно от най-красивите места, които някога съм виждал в България – дворец Евксиноград. С изящната си архитектура и прелестните си градини, дворецът е същинско произведение на изкуството. В продължение на дълги години посещенията на дворец Евксиноград са били забранени за външни лица, но за щастие в наши дни можете да го посетите с предварителна заявка. По време на обиколката ще имате възможност да видите прочутата царска конюшня, оранжериите, двореца, както и парка с великолепната френска и английска градина. Разхождайки се из комплекса ще откриете много прилики с класическите френски замъци. И това не е случайно. Първоначалният проект е във френски шато-стил „Луи XIII“ с фугирана тухлена зидария, висок мансарден покрив с медна обшивка и часовникова кула.
Ако имате свободно време и сте във Варна, горещо препоръчвам да посетите дворец Евксиноград. Продължителността на обиколката е 1 час и 30 минути и се осъществява с екскурзовод.
Кирил от Искам да летя: Каменните гъби до село Бели Пласт
Каменните гъби са очарователен природен феномен, който се намира в непосредствена близост до село Бели Пласт, на 22км от град Кърджали. Разположени на площ от 3 хектара, това са причудливи скални образувания в розово-зелено окраска, които те пренасят в приказен свят на фантазии. Основата на тези образувания е с нежен розов оттенък, а горната „по-рошава“ част е зеленикава. Формата на тези живописни скали наподобява израснали в скалите гъби. Вълшебната красота на тази природна забележителност се допълваше при моето посещение там и от цъфнало пред тях синьо-лилаво поле от пролетни мускари, които добавяха допълнителен чар към така или иначе красивата гледка.
Счита се също така, че районът на Каменните гъби е изключително богат на Зеолит – определян от някои като минералът на ХХ век, поради изключително силната му лечебна и детоксикираща сила.
Последвайте Кирил в инстаграм и фейсбук, за да не изпускате нито едно негово приключение!
Джорджа от Saveti.bg: Чудните мостове
Колкото повече пътувам из страната, толкова повече се убеждавам, че България разполага с уникални природни дадености. Чудните мостове несъмнено се нареждат сред ярките примери за родни природни феномени.
Представляват няколко различни по големина арки и мостове, които се преплитат по невероятен начин със зеленината наоколо. Популярна дестинация в магичните Родопи, която не спира да удивлява посетителите с гледките, които предлага от различни ъгли.
Любителите на адреналина, могат да се пуснат и по най-дългият алпийски тролей на Балканите.
Ако още не сте посещавали Чудните мостове, определено ви препоръчвам да го направите и да се докоснете до магията на това прекрасно място.
Повече полезни съвети и красиви дестинации от Джиорджа може да намерите в нейния инстаграм профил!
Иван Петрушев от С раница без граница: Богородична стъпка и вр. Голям Кайряк
Малко места успяват да комбинират едновременно 4 вида туризъм в себе си. Богородичната стъпка съчетава религиозен туризъм, еко-туризъм, дегустационен туризъм и археологически туризъм. В параклиса можете да запалите свещичка, да си направите пикник на специално поддържаното място край него, да изкачите връх Голям Кайряк и да разгледате останките от праисторически металодобив. До там се стига лесно с кола или пеша – пътеките са маркирани, а големите кафяви табели започват още от пътя край Стара Загора.
За още непознати и красиви места в България може да последвате Иван в инстаграм!
Веселина от Bougie Streets: Лещен и Ковачевица
Китните родопски селца Лещен и Ковачевица са много повече от атрактивна дестинация за селски туризъм и снимачна площадка за филмови продукции. Те са успели да съхранят националните традиции и обичаи и са убежище на българщината. Като с машина на времето те пренасят в XIX век по време на апогея на Ковачевишката архитектурно-строителна школа, която всяка година е бълвала по 300-450 нови майстора. Дюлгерството ( строителство през Възраждането – предимно на дървени части на къщите) е било основен занаят в района и местните къщи, изградени от дърво и камък са свидетелство за това. Технологията на строеж на каменните постройки е много специфична и рядко може да бъде забелязана на друго място – недяланите камъни се подреждат и се спояват с размекната пръст. Освен богати на архитектурни паметници, селцата са страхотни за уикенд бяство от динамиката на големия град с чистия си въздух, живописната си природа и планинското спокойствие, което излъчват.
За още пълноценна информация от Веси може да намерите в инстаграм профила ѝ!
Боряна от Пътеписаници: Скално светилище Чит кая над с. Лисиците
„Чит кая“ е скално-култов комплекс. Името му означава „зиданата скала“. За да стигнете до него, трябва да минете по най-дългия въжен мост в България, над яз. Студен кладенец. Той води до село Лисиците. След това трябва да се изкачите до върха над селото, където се намира Чит кая. Светилището включва: скални ниши, огромни камъни във формата на животни, останки от крепостни стени. Тук ще видите необикновена гледка – сливането на двете реки – Арда и Върбица при яз. Студен кладенец. Мястото е труднодостъпно и не се посещава от много туристи, точно затова ми е толкова любимо! А чувството да си на върха, е все едно си на края на света!
Повече полезни съвети и красиви дестинации от Боряна може да намерите в нейния инстаграм профил!
Виктория от Моето пътуващо аз: Дупката и Слончето при село Ъглен
Село Ъглен и чудатите форми, които природата е изваяла в скалите на територията му, са моето лично откритие за 2020 г. Разположено в пределите на Предбалкана, по поречието на река Вит, за селото и местността около него е характерен хълмистият релеф с множество варовикови скали. И точно в тях времето е оставило своя красив отпечатък. Скалната арка над река Вит, наречена от местните Дупката, е първият природен феномен, който се вижда от моста още с влизането в селото (при входа му откъм село Дерманци). Има пътека, минаваща под моста, с дължина около 150-200 м., която отвежда близо до скалния свод. Оттам друга горска пътека, преминаваща зад самата арка, отвежда до друга чудатост – Слончето и не е необходима голяма фантазия за да види човек в скалното образувание пресъздадено в реален размер тялото на най-големия сухоземен бозайник. Така, че ако и вие като мен се захласвате по причудливи скални форми, посетете Ъглен!
Повече полезни съвети и красиви дестинации от Вики може да намерите в нейният инстаграм профил!
Надежда от Тефтерчето на един Пътешественик: Залив Болата
Гледките отвисоко за мен лично са винаги едни от най-магичните. Каня ви да надникнем към залив и плаж Болата отвисоко, който всъщност е и сред най-красивите по света. От 2013 заливът е пълноправен член на клуба “Най-красивите заливи в света”. Може би неслучайно се влюбихме в него!
Болата е единственият пясъчен плаж в района на нос Калиакра, а местността край него е защитена. От тук минава Виа Понтика – един от главните маршрути на миграция на прелетните птици от Европа към Африка. Навсякъде около залива се простират червени скали с издълбани в тях пещери, чийто цвят се дължи на съдържанието на железни окиси в глината и създават невероятен фон наоколо. Заливът предразполага и любителите на гмуркането, а ако имате късмет, във водите наблизо може да се наблюдава и обикновен делфин.
За още непознати и красиви места в България- може да последвате Надежда във фейсбук и инстаграм!
Мария от TravellingBuzz: Връх Голям Полежан
Едно от най-любимите ми места в България за тази година определено е Пирин планина – високи върхове, езера, поляни и неописуеми панорамни гледки. Тази година изкачих над десет върха, но едно от най-любимите ми преживявания определено беше посрещането на залеза от връх Голям Полежан (2,851) и самия 7-часов преход от хижа Безбог през Попово езеро и връх Малък Полежан. Препоръчвам на всеки да направи поне един преход в Пирин тази година!
Последвайте Мария в инстаграм и фейсбук, за да не изпускате нито едно нейно приключение!
Юлия Димова от Orpheeway.com: Тракийско скално светилище „Баджалията“ с. Стрелково
Забележителностите, които се намират близо до нас, някак остават последни в списъка ни, тъй като те винаги са там, на една ръка разстояние. Често, пътувайки за Силистра, отлагах посещението на Тракийското скално светилище „Баджалията“ за „друг път“. А то се намира близо до с. Стрелково, до което се стига по основния път Силистра-Добрич.
Местността е малко позната, а самото скално светилище се е помещавало в голяма пещера с височина 6м. и наричана от местните „Баджалията“. До нея се стига по пътека, прокарана в скалите. Самият отвор на пещерата наподобява трон, от който се разкрива прекрасна гледка към гората и местността. Пещерата е била подходящо място за жертвоприношения в името на Залмоксис – полумитичен цар и бог на тракийското племе гети. Мястото е малко познато, а огромната поляна под пещерата е подходяща за пикник сред природата.
За още пълноценна информация от Юлия може да намерите в инстаграм профила ѝ!
Любомира от Огледалото на Мира: Църквата „Св. Николай“ в Калотина
Църквата „Св. Николай“ се намира в красивата долина на река Нишава, при старите гробища в Дивина махала в село Калотина. Малко хора я посещават, а още по-малко знаят, че именно там е сключен бракът на един от най-успешните български царе Иван Александър с втората му съпруга Сара. Има различни версии за запознанството им, но която и да е вярната, факт е, че неочаквано за всички, близо петдесетгодишният цар и ненавършилата още двадесет години красива еврейка, която няма благороден произход, вдигат сватба.
Църквата е вкопана в земята, тъй като е изградена на наклон. От 1977 г. е обявена за паметник на културата с национално значение, но за съжаление голяма част от ценните стенописи са унищожени, а тези, които са оцелели, са в много лошо състояние. През последните години се извършват възстановителни дейности и местните вярват, че ценните стенописи, които все още съществуват, ще бъдат спасени и съхранени.
Може да намерите още вдъхновяващи истории от Любомира в: инстаграм профила и фейсбук страница ѝ!
Александър от TravelBetter: Ахтопол
Ахтопол е мое любимо място още от детството. Спомените, които пазя за това малко черноморско градче край Странджа ме връщат тук година след година. Тук може да посрещнеш изгрева край стария морски фар, който се извисява като страж при скалите на залива и всяка сутрин посреща излизащите рибарски лодки при първи слънчеви лъчи. Залезът в залива също си заслужава внимание, когато слънцето залязва зад планината, къпейки в светлина морето. Освен чудните морски природни гледки Ахтопол ни посреща със смокини, малки дружелюбни местенца за хапване и отсядане, много усмивки, спокойствие и лежерна морска топлина.
Забележителните места, които може да видите тук са безплатни. Музеят на котвата е съхранил много стари карти, снимки, котви, лодки и стария фар на града, които са изложени до ресторант със страхотна гледка. Гръцкото училище има малка експозиция за историята на Ататополис, а в близост е старата църква „Възнесение Господне“, която пази спомени от древността, които личат и от запазените крепостни стени, опасали малкия полуостров с пътека край морето и стари къщи.
Последвайте Алекс в инстаграм, за да не изпускате нито едно негово приключение!
Надежда и Панайот от Family Travel Spirit: Синеморец и Велека
Дойде моментът, в който и ние да се убедим, че плажът Велека край Синеморец е най-красивото място на Българското Черноморие. Може би избрахме правилния момент – първите топли дни на юни, когато брояхме на пръсти плажуващите. Усещаше се цялата дивота на това място. Студеното море ни лиши от възможността да се изкъпем, но ни помогна да се насладим на същинския чар на местността, без глъчка и тълпи. А следобед допълнихме изживяването в дълбините на странджанската джунгла. Направихме незабравимо приключение с лодка по река Велека, което остана за дълго в съзнанието на малкия ни Стефи.
Панайот от Trips journal: Белмекен
Не зная защо съм подценявал толкова Белмекен. След един ден в тази част на Рила, останах страшно очарован. Получи се прекрасна разходка, която си нарекох „Белмекенския триъгълник“, защото маршрутът имаше три основни точки – язовир, връх и хижа, всичките с име Белмекен. От язовира първо изкачих върха. Но не наклонът ме остави без дъх. Преходът се оказа безкрайно панорамен и гледките ме зашеметяваха. Следваше слизане към хижата. Тя се беше сгушила в красив циркус, на брега на кристално езеро, а под нея се ширеха зелените рилски масиви. А връщането до язовира ме възнагради с цялото спокойствие на планината, вървейки покрай долината на река Ръждавица.
Разгледай любимите места на българските травъл блогъри за: