България! Едно от най-райските парчета земя в света! И да, не прекалявам с това твърдение, защо ли? Замисляли ли сте се някога с какво богатство България разполага? Тя притежава едни от най-живописните природни пейзажи, които пазят в себе си величествени истории. Те са породили вдъхновяващи обичаи, предавани от поколение на поколение. Но стига приказки, трябват доказателства за тези твърдения.
Събрали сме серия пътешествия с любимите места на някои от българските травъл блогъри от АСТОМ (Асоциация на собствениците на туристически онлайн медии), които не само ще ви докажат колко богата е нашата страна, но и ще ви вдъхновят за следващото пътешествие, с което да обикнете и оцените още повече България!
Съдържание
Роси от Trips with Rosie: село Мътеница
Скаловалежът над село Мътеница е едно от скалните светилища на България – сгушено в полите на Стара Планина, то е изключително непопулярно и почти със сигурност няма да срещнете друг турист там! Когато стигнете до село Мътеница, Пловдивско, можете да попитате някой местен за Голямата могила – той със сигурност ще ви упъти. Тя се намира над самото село, а до нея има и още няколко могили – коя от коя с по-красиви причудливи скални форми.
На снимката можете да видите две от уникалните скали над Мътеница – както обичам да ги наричам – Пазителите на нощта. Не пропускайте това любимо мое местенце от 2019-та!
Дарио от Exploring beyond Sofia: Драгоманското блато
България несъмнено е богата на разнообразни природни дадености, но знаете ли, че една от най-уникалните се намира само на 40 км разстояние от София? Става дума за Драгоманското блато, най-голямото карстово блато в България, място на което изключително много се възхищавам, от историческа и природна гледна точка.
Не знам как най-точно да опиша Драгоманското блато извън научните термини, но някак си то е пълно с мистичност и красота, красота, която не можете да видите на много места в България, и дори в Европа. Дали това се дължи на простия факт, че районът на блатото е смесица от влажни зони и карстови хълмове, които са дом на редки растителни и животински видове, или пък защото, при първите ви стъпки по построената дървена пътека се пренасяте мигновено в тотално различен и непознат свят.
Затова не се колебайте, а посетете Драгоманскот блато, където ще имате възможността да се потопите в един различен и приказен свят!
Радо от Деца на планина: Скален феномен Столо, Понор планина
Скален феномен Столо е все още слабо известна, но изключително атрактивна дестинация в Понор планина. Изкачването до „отрязъния“ камък възнаграждава с прекрасна 360 градусова панорама. Мястото е подходящо и за семейни излети и може да се съчетае с други забележителности в района.
Елена от Друми в думи: Водопад Кадемлийско пръскало
Има някои места, на които няма как да не ти се получат снимките – толкова са красиви и фотогенични. Водопад Кадемлийско пръскало е едно от тях. Разположено е в сърцето на Балкана. Вярно, ходенето до него не е никак малко, но усилието за всяка една крачка си заслужава.
Водопад Кадемлийско пръскало е един от най-красивите и добре видими водопади, които изобщо съм посещавала. Той се намира в централна Стара планина и със своите 70 метра височина е един от първенците на Балкана. Преходът до водопада отнема около 4 часа в посока, а началото на маршрута е в покрайнините на село Тъжа. Селото се намира до Подбалканския път на около 30 км северозападно от Казанлък и на около 170 км източно от София.
Александрина от Sanyas’s world: Фотински водопад
Любимото ми кътче от България за тази година са Фотинските водопади. Не знам дали самите водопади ме впечатлиха най-много или пътят до тях. Село Фотиново се намира на около 25 км. от град Пещера, и на около 65 км. от град Пловдив. До град Пещера пътят е добре, но след това следват много завои, докато стигнете селото. Природата е просто уникална. Няма думи, с които мога да опиша тези високи дървета, които през май месец са в цялата си красота. Маршрутът е красив и лесен, дълъг около 3 км. Общо водопадите са три. Хубавото е, че по целият път има указателни табели. За да се стигне до самите водопади, наклонът е голям, така че задължително трябва да сте с туристически обувки. В село Фотиново има и хотел, в който може да отседнете. Селцето е много малко, но красотата, която го заобикаля, положителната енергията и свежият въздух, които ще ви заредят, са огромни.
Любомира от Bulgarian On The Go: Трявна
Наскоро имах възможността и удоволствието да посетя Трявна – едно малко градче, скатано в полите на Стара планина, запазило възрожденския български дух и до днес. Трявна не само предлага интересни къщи-музеи, калдаръмени улички и дюкяни на местни занаятчии, но също така и зашеметяваща архитектура и невероятно красива природа. Опциите за това, как да прекарате времето си, са безкрайни.
Трявна се намира на средно 3 часа път с кола от повечето по-големи градове в страната, и само на 45 минути път от Велико Търново. Това го прави идеална дестинация за кратка почивка през уикенда, особено за тези от вас, които са ценители на българското.
Трявна е известна със своята тревненска школа, която силно допринася за развитието на главно три занаята -резбарство, зографство и строителство. Изключителните творби на много местни творци могат да бъдат видяни в музеи като Даскаловата къща и Райковата къща.
Лиляна ot Lilyana Uzunova: Водна пещера Голубовица в Родопите
Посещението във водната пещера Голубовица в сърцето на Родопите е приключение, за което си мечтаех още щом чух за тази пещера за първи път преди няколко години. Екипирана с водонепропусклив гащеризон, ботуши, топли дрехи, яке и челник се отправям на едно от ай-вълнуващите дестинации за 2019 година. Посещението в Голубовица не е като в повечето познати пещери. В пещерата се влиза с пещерен гид, който с помощта на лодка прекарва посетителите през дълбоко пещерно езеро, след което се разкрива истинската красота на Голубовица.
Отвъд езерото пещерата става много по-висока и красива. Сред образите по скалите откривам катерица, главата на козле в профил, странни образования, които приличат според някои на гъби, според други на чадъри и какви ли не други образи с малко повече въображение.
Ако решите да се впуснете в същото приключение, планирайте посещението си предварително. Най-подходящото време е средата на лятото и началото на есента преди да започнат есенните дъждове и нивото на водата в пещерата не е прекалено високо.
Бистра и Наце от The magic of traveling: Фестивала на младото вино в Пловдив
Дефиле на младото вино в Стария град на Пловдив е комбинация от страхотно място и невероятно изживяване. Фестивалът съчетава очарованията и романтиката на Стария град на Пловдив с дегустация на забележителни винаа. Разхождаш се край Етнографски музей, галерия Енчо Пиронков, хотел-ресторант Хеброс, къща Георгиади, Балабановата къща, къща Бирдас, галерия Златю Бояджиев и други исторически и архитектурни забележителности.
Винарни от цяла България представят най-новите си млади вина, както и някои от по-старите си. Дегустираш и чуваш истории, които допълват цялото възвишено изживяване. Атмосферата на Стария град е съживена и подправена с усмихнати лица, които се разхождат по калдъръмени улици, държейки чаши вино в ръце. Това настроение трябва да се усети, чуе, види, помирише, докосне, но най-вече – да се дегустира.
Дефилето на младото вино в Пловдив ще се проведе на 15-17 ноември 2019 г. и всичко, което трябва да направиш, е да отидеш в Стария град и да се оставиш на невероятните вина.
Надежда от Тефтерчето на един Пътешественик: Пясъчният тунел при село Любовище
Село Любовище – малко и откъснато селце в югозападна България, заобиколено от изключително красива природа. Селце, в което сякаш отдавна се се настанили безвремието и тишината, а в същото време името му крещи забравени истории и подбужда силно любопитство у всеки пътешественик да бъде открито. Затова и природата се е погрижила достъпът до него да е труден, но пък който попадне там веднага като мен да бъде пленен от цялостното преживяване. Защо ли? Първо, защото път до селото почти няма и второ – за да стигнем до селото трябва да минем през пясъчен тунел. Именно това прави тунела уникален – не преминава през скала, а през ронливата пясъчна пирамида.
Всички сме чували за Мелнишките пирамиди и те са едно от първите неща, които забелязваме в Мелнишкия край. Малцина всъщност знаят за тунела под един от пясъчните мелове в региона. Уверявам ви, че ще останете без думи!
Юлия от Orphee Way : Кукерландия, Ямбол
Кукерград (Ямбол) и пищният фестивал Кукерландия ме плениха с митичната си и мистична обстановка, със звука на чанове, които кънтяха отвсякъде и с високите си маски, които се виждаха отдалеч и отвисоко.
През 2019 фестивалът чества 20-годишният си юбилей и по този повод му гостуваха 6-метровите пътуващи маски, чието турне бе започнало от София.
Фестивалът Кукерландия е невероятно красив и много добре организиран. Подиумите са така разположени, че можеш наистина да видиш танците, маските и костюмите на всяка една трупа и най-хубавото е, че не е препълнен с народ. Маскарадът не отстъпва по мащаб на Сурва – на него се събират участници от цяла България, а костюмите и маските са изключително разнообразни и изработени от различни материали. Паркът, в който се провежда фестивалът е достатъчно голям, за да посрещне всички ловци на зли духове…
Панайот от Trips journal: Връх Каменитица
Всеки път след преход в Трънско си казвам „Уау!“ и все мисля, че няма какво повече да ме впечатли. Но винаги греша! Откривам все по-възхитителни места, къде целенасочено, къде случайно. Така се получи и с връх Каменитица в Ерулска планина. Той е една доста непопулярна дестинация, да не кажа абсолютно безизвестна към момента. Добре, че се отбих! Суетях се по маршрута “ВелоЕрул” и реших да походя в региона. По трасето му се отбива пътеката към върха. Това беше едно от най-лесните и същевременно живописни изкачвания, които някога съм правил! Преходът е двайсетина минути в посока, но накрая просто зашеметява с гледка. Безкрайното Краище е навсякъде около теб, но панорамата се простира и отвъд него. А надолу е топлият пейзаж на село Ерул, сгушено в обвивките на едноименната планина. Беше есенна фантазия – разкрих такава пъстра красота, която ще помня дълго.
Надежда и Панайот от Family Travel Spirit: Созопол
Созопол е перлата на Българското Черноморие. Надя много обича бижута и затова решихме да ѝ го подарим това лято. Дори само разходка из Стария град е достатъчна да помести черноморското градче в сърцето ти. Всяка стъпка по тесните улички те пренася все по-назад във времето от средновековен Созополис към древна Аполония. Историята се слива с романтичната архитектура, застлала скалите на малкия полуостров Скамний. Духът на морето поклаща смокиновите дръвчета в ритъма на лятото, докато чайките шумно пригласят на рибарските песни. Накрая, вечерта те посреща с аромат на риба в някой уютен ресторант върху отвесния бряг, под които се разбиват вълните. А нощната разходка след това е обаятелна!
Любомира от Огледалото на Мира: Фестивалът на тиквата в Севлиево
Фестивал на тиквата. Звучи оранжево, забавно, празнично, вкусно. Точно такова е и в действителност. Всяка година, за няколко дни през октомври, Севлиево се превръща в столица на тиквата. Музика изпълва централния площад „Свобода“, а тиквите са навсякъде и във всякакъв вид. Празненствата включват концерти; състезания с тиквени гондоли; фокуси; фолклорни изпълнения; открити работилници и забавни ателиета, в които се изработват всякакви произведения от тикви.
Павилионите, някои дори във формата на тикви, са препълнени от тиквени сувенири – вази, бижута, кукли, магнити, чанти. А докато човек избира какво да си купи, може да си похапва тиквен сладолед или тиквен захарен памук. През дните на фестивала готвачи от цяла България приготвят тиквени специалитети – щрудели, рула, тиквеници, петмез, рачел, мармалад, сладко, кремове, пълнени тикви със сушени плодове, супи, че дори тиквен хляб, салата, лютеница и туршия от тиква. А напитките са повече от интересни – тиквена ракия, бира с тиква и алкохолни коктейли с тиква.
За първи път Фестивалът на тиквата в Севлиево се провежда през 2006 г. и оттогава е традиция, която севлиевци превръщат в истински празник за града.
Иван Петрушев от С раница без граница: Село Ситово
30-те километра разбит асфалт от Пловдив до Ситово ни се струват като 300, но до някои места си струва човек да стигне. Посрещат ни чист въздух и зелените баири които теглят нагоре като с магнит. И наистина – има какво да се види наоколо. Реки и водопади, стари параклиси, останки от древни крепости, мистериозни скални надписи на хиляди години… Или просто гледки към зелената родопска гора, ширнала се като море пред погледа.
Джорджа от Saveti.bg: Скалната арка край Тюленово
Повечето от вас вероятно са чували за Лазурният прозорец в Гозо, символ на острова, който за съжаление се срути пред 2017г. Оказа се, че в България имаме място, което изключително много наподобява това чудо на природата, а именно скалната арка край Тюленово. Намира се в Североизточна България, в близост до фара на гр. Шабла.
Ако още не сте я посетили, препоръчвам ви да го направите. Скалната арка край Тюленово привлича фотографи от цялата страна, заради интересните форми, скали и цветове, които предлага местността. Както ще се уверите и сами, мястото е чудесно за снимки, а и за скачане от скалите или катерене, ако си падате по екстремните преживявания.
Плаж няма, но Арката е много красива и определено заслужава да се види. Интересно е да споменем и, че Тюленово е първото нефтено находище в България – открито на 31.05.1951г., дата, на която се провежда събора на селото всяка година.
Надявам се да съм събудила у вас желание да посетите тази природна забележителност.
Ивелина от Piralkova travels: Урдини езера
Сгушени в прегръдките на красавицата Рила, удавени в зелените й прелести, се крият прекрасните Урдини езера. Докоснати от Бога, но недокоснати от човека, те се гушат тайничко в планинските й обятия. Преходът до тях е дълъг и тежък, но именно затова там няма неприятна навалица от народ подобно на седемте рилски.
Езерата са изумително красиви, гледките – дъхоспиращи, а емоцията, там горе, напълно неописуема. Не може да се (пре)разкаже, а само – да се почувства. Урдините езера са езерна група с ледников произход, разположени в най- труднодостъпните части на Северозападна Рила. Намират се в западната част на Урдиния циркус между връх Дамга (2670 м) на северозапад и Додов връх (2661 м) на юг. Общо 6 на брой са и носят следните имена –Сухото, Рибното, Триъгълника, Удавника, Голяма и Малка паница.
Както винаги казвам – да си българин и да не бродиш из планините е като да имаш шоколад и да не го ядеш. Така че – яжте, хора, преяждайте!
Коментари
1 коментарБиби
ное. 27, 2019Браво! Това са места, които трябва да посетим. Поздравления за снимките, впечатляващи са. Изглеждат като за реклама.