Приключението да си португалец #Лисабон 5
Лисабон е една от онези дестинации, която не спира да те изненадва с богатото си разнообразие от забележителности, активности и емоции. От интересни и интригуващи музеи, през дъхоспиращи панорамни гледки – и всичко това обградено в тази сладка португалска меланхолия, която витае така безгрижно из цялата страна и те кара да се чувстваш просто едно цяло със заобикалящото те.
В предходната статия разказах как да се разгледа Лисабон за два дни. Тъй като повечето хора, посещавайки португалската столица ѝ отделят малко дни, за да посетят също близките градове Синтра и Кашкайш.
С тази статия ще ти покажа някои от атракциите в Лисабон, които по някаква причина не попадат в плановете на повечето туристи или отнемат повече време за тяхното посещение. Но ако разполагаш с повече дни в града, ето няколко места, които си заслужава да добавиш в списъка си.
Съдържание
Estufa Fria
Първото място, за което ще ти споделя, е може би едно от най-красивите и уникални в града, казва се Estufa Fria и в буквален превод означава хладната оранжерия. Разположена в един от най-известните паркове в Лисабон, парк Едуардо VII, тази ботаническа градина понякога остава незабелязана заради нестандартното си разположение. Но за всичко си има причина!
Градината се намира в бивша базалтова кариера от XIX в., която е била изоставена при откриването на близък извор. В стечение на обстоятелствата, мястото е било използвано от местен градинар и с помощта на художника и архитект Раул Карапиня, идеята Estufa Fria се реализира.
Тя официално е открита през 1933 г., а името произлиза от факта, че Estufa Fria не използва механична защита за температурата на своите растения. Вместо това дървени летви на тавана регулират слънчевата светлина и предпазват растенията от прекалено високи или ниски температури.
През 1945 оранжерията е преустроена едновременно с парка Едуардо VII, а 30 години по-късно се откриват новите секции – Estufa Quente и Estufa Doce, разширявайки ботаническата колекция. С площ от 1,5 хектара, в момента Estufa Fria се състои от три части: студената оранжерия (Estufa Fria), горещата оранжерия (Estufa Quente) и сладката оранжерия (Estufa Doce).
- Estufa Fria е най-голямата от трите, с площ от около 8100 квадратни метра. Тя е дом на видове азалии и камелии от цял свят.
- Estufa Quente заема около 3000 квадратни метра и е дом на тропически видове като кафе и мангифера.
- Estufa Doce съдържа кактуси и други сукулентни растения като алое.
В наши дни целият парников комплекс предлага едно незабравимо преживяване. Той те отвежда в един по-зелен и чист свят. Ще имаш възможността да се насладиш на повече от 300 вида растения от цял свят, да се разходиш по бреговете на езерата, пълни с шарени риби и птици, живеещи в естествения си хабитат, да чуеш ведрите води на водопада, или просто да седнеш на някоя пейка и да наблюдаваш пълните с живот пейзажи.
Полезна информация:
Работно време:
През летния сезон (започва последната неделя на март): 10:00 часа до 19:00 часа
През зимния сезон (започва последната неделя на октомври): 9:00 до 17:00 часа;
Входна такса:
Цената на единичен билет 3,10 евро и с 50% намаление за студенти, пенсионери и деца под 18 години.
Входът е безплатен всяка неделя и на официални празници;
Транспорт:
Най-близките спирки на лисабонското метро до парка са станции Marques de Pombal (синя линия) и Parque (жълта линия).
С автобус: #12, #22, #36, #44, #702, #720 или #745 до спирка Marques de Pombal;
Нужно време:
Не мога да посоча конкретно времетраене на разходката тук, защото аз лично посетих оранжерията 6 пъти и всеки път бе различно за мен, съветът ми е просто да се отдадеш на магията тук и да не бързаш;
Aqueduto das Águas Livres
Човек научава нови неща до последно. Това е и случаят с тази забележителност – за нея разбрах в последния си месец на пребиваване в Португалия. Акведуктът на Лисабон е внушителен и нетипична атракция, върху която човек има възможност да се разхожда.
Акведуктът Águas Livres (в превод „Свободни води”) е бил построен от 1731 до 1799 г., по заповед на тогавашния крал Жуау V. Съоръжението представлява огромна система за събиране и транспортиране на вода от планинската верига край Синтра с помощта на гравитацията. Има статут на национален паметник от 1910 г. и се смята за забележително постижение на хидроинженерството.
Интересен факт е, че траекторията на сегашния акведукт съвпада с тази на стария римски предшественик. Също така строежът му е бил постигнат чрез налагането на тогавашния специален данък, наречен „Водно кралско мито“, който е бил наложен върху основни стоки като зехтин, вино и месо.
Малко цифри за акведукта:
- Основният участък на съоръжението е с дължина от 14 км и започва от Mãe de Água Velha в Белас и завършва при резервоара Mãe de Água das Amoreiras в Лисабон;
- Притежава няколко вторични секции за транспортиране на вода от около 60 други източника;
- Построени са пет галерии за захранване на около 30 фонтана в столицата;
- Общо системата на акведукта е била дълга около 58 км в средата на 19 век. От 60-те години на миналия век водите му вече не се използват за консумация;
- Възхитителните арки в участъка на долината Алкантара са общо 35 и покриват дължина от 941 метра. Те са най-големите каменни арки от този тип в света, с височина от 65,29 м и ширина 28,86 м;
Полезна информация:
Работно време:
От вторник до неделя: 10:00 до 17:30 часа;
Входна такса:
Билетът струва 4 евро;
Транспорт:
Последната спирка на трамвай #24.
С автобус: #107, #159, #161, #702, #711, #742, #758.
Най-близката метростанция е на жълтата линия, последната спирка Rato;
Нужно време:
Времетраенето за разглеждане на акведукта отнема между 30-40 мин.;
Palácio dos Marqueses de Fronteira
На двореца Palace Fronteira отново попаднах съвсем случайно, когато се прибирах от посещението си в зоопарка на Лисабон. Той е един от големите дворци в столицата и се намира в спокоен район, далеч от центъра на града, на което и се дължи факта, че не е популярна забележителност.
Построен около 1670 г., дворецът е бил използван като лятна резиденция от Mascarenhas. Той се отличава със своите барокови градини, пълни с фонтани, езера и статуи, но най-впечатляващи за мен бяха добре запазените декоративни елементи и азулежу плочки от XVII в.
Самият дворец е построен в маниеристичен стил с барокова украса, която пряко илюстрира дворцовия стил от XVII в. В Sala dos Painéis Holandeses и Sala das Batalhas можеш да се насладиш на впечатляващи произведения на изкуството и да научиш повече за маркизите на Фронтейра, които са изиграли влиятелна роля в историята на Португалия.
Дворецът предоставя идеалната възможност да избягаш от шума на града и да се насладиш на уникално място, където историята среща модерното.
Полезна информация:
Работно време:
За двореца, от понеделник до петък:
10:30 и 11:30 часа – гид на френски/португалски език.
11:00 и 12:00 часа – гид на английски/ португалски език.
За градината, от понеделник до петък:
10:00 до 17:00 часа;
Входна такса:
Дворецът е отворен за посетители само сутрин. Всички посещения вътре в двореца се извършват с екскурзовод.
Таксата включва посещение на двореца и градината: 13 евро.
Такса само за градината: 5 евро;
Транспорт:
С автобус: #770, #202
Най-близката метростанция е на синята линия, спирка Зоологическа градина;
Нужно време:
Времетраенето за разглеждане зависи дали ще посетиш двореца и градината, или само градината, но и в двата случая е между 40 мин до 1:30 часа;
Santuário de Cristo Rei
Макар да е един от символите на Лисабон, статуята на Исус не е на най-удобното място. За да го посети, човек трябва да посвети половината си ден или повече, затова и е в тази статия. Но пък от друга страна по този начин човек може да разгледа столицата от другата страна на реката Тахо, както и да стане свидетел на по-различни панорамни гледки.
Точно като известната бразилска статуя, от която черпи вдъхновение, Христос кралят на Лисабон е величествена статуя, представяща образа на Христос, прострял ръце към града. Вижда се от всяка точка на столицата и неслучайно статуята е станала незаменима част от облика на португалската столица.
Монументът има дълбоко религиозно значение за всички католици, но със сигурност ще развълнува и тези, които не са вярващи, благодарение на нейното величие и уникалната гледка над града, на която можеш да се насладиш от върха ѝ. Гледката, която се открива от паметника е направо впечатляваща, и обхваща около 20 км.
Паметникът е построен по заповед на кардинала на Лисабон, който искал копие на бразилския Христос Изкупителя от Рио де Жанейро след пътуването си до Бразилия, предприето през 30-те години. Португалските епископи одобряват проекта на религиозния паметник през 1937 г., но изграждането на статуята придобива по-голямо значение след началото на Втората световна война, тъй като Португалия е била пощадена от зверствата на войната и не е участвала в нея.
Паметникът е официално открит на 17 май 1959 г. Статуята на Христос е висока 28 метра и лежи върху основа от повече от 80 метра.
Полезна информация:
Работно време:
Отворено е всеки ден: от 10:00 до 19:00 часа;
Входна такса:
Такса: 6 евро, важно е да се подчертае, че там се плаща само в брой;
Транспорт:
С ферибот от Cais do Sodré до Cacilhas;
От там може пеша или с автобус: #101
Нужно време:
Времетраене за разглеждане 30 мин.;
Palácio Nacional da Ajuda и Jardim Botânico d’Ajuda
Друга подценена и малко посещавана забележителност е дворецът Ажуда, чиято локация е точно над туристическото бижу на Лисабон – кулата Белем. А интересно е да се сподели, че това е и последният кралски дворец, построен в Португалия.
Този неокласически дворец е изграден през първата половина на XIX век и е избран за резиденция на португалското кралско семейство, когато Д. Луиш I става крал и се жени за италианската принцеса, Д. Мария Пия от Савоя.
Това е типичен пример за кралска резиденция от XIX век и има важна колекция от декоративно изкуство (златни и сребърни изделия, картини, скулптура, мебели, гоблени, стъклария, порцелан и др.).
Той е трябвало да бъде един от най-големите дворци в Европа и света, с градини, разпростиращи се до реката, но само около една пета от първоначалния проект е бил завършен. Причината била, че това се случва по време на големите Наполеонови завоевания, които стигнали и до Португалия през 1807 г. Тогава кралското семейство било принудено да избяга в Бразилия, така че строителството е било прекъснато.
Впоследствие настъпва важната за Португалия 1910 година, когато страната се провъзгласява за република и дворецът е бил затворен от 1910 г., и е отворен отново като музей през 1938 г. Сега залите са му превърнати в музеи, а в големите бални помещения се провеждат някои от най-важните президентски церемонии.
Споменавайки по-горе за големите амбиции, свързани с градините на двореца, в наши дни съществува ботаническата градина на Ажуда.
Тя е първата ботаническа градина, създадена някога в Лисабон и Португалия , датираща от 1768 г. Построена от маркиз Помбал и проектирана от италианския ботаник Домингос Вандели. В нея са събрани над 500 вида растения, открити в Португалия и отвъдморските си бивши колонии.
Градината е оформена в стила на епохата – процъфтяваща. На горното ниво ще намериш езерата на крал Хосе и градината с дървета с безброй примери за тропическа флора. А в долната част има барокова градина с централно езерце, разсадници и билки.
Полезна информация:
Работно време:
За двореца: от вторник до неделя: 10:00 до 17:00 часа.
За ботаническата градина: работи всеки ден: 10:00 до 18:00 часа;
Входна такса:
За двореца: 5 евро, като за студенти и пенсионери е 2,50 евро, за деца под 12 години е безплатно.
За ботаническата градина таксата е 2 евро;
Транспорт:
Ако се придвижваш с трамвай: #18, #15
С автобус: #760, #732, #714
Нужно време:
Времетраене за разглеждане на двореца отнема между 1:00-1:30 час.
За ботаническата градина между 40 мин. до 1:00 час;
Experiência Pilar 7
Разположен в Alcântara в непосредствена близост до едно от най-вълнуващите места в Лисабон – XL Factory, се намира може би една от най-скритите от туристическия поглед атракции – Experiência Pilar 7.
Това място е превърнато в интерактивен център, който ще ти даде възможността да изживееш едно уникално преживяване на моста – Ponte 25 de Abril, смятан за един от най-красивите в света. С посещението си тук се впускаш в едно вълнуващо пътуване през историята на неговото изграждане и завършва с изкачване с асансьор до панорамна гледка, която предоставя ненадмината гледка към града и реката.
Полезна информация:
Работно време:
Всеки ден от седмицата: 10:00 до 18:00 часа.
Входна такса:
Единичен билет възлиза 5 евро, с намаление за студенти и пенсионери 3,50 евро
Транспорт:
Ако се придвижваш с трамвай: #15
С автобус: #714, #727, #732, #751
Може и с влак посока Кашкайш, като слезеш на спирка Алкантара;
Нужно време:
Времетраене за разглеждане на всичко: 1:00 час;
Convento do Carmo
Някой би се изненадал, че слагам тази забележителност в този списък, но лично аз се изненадах от факта, че много хора не го посещават, защото смятат мястото просто за църква без покрив, а то е много повече от това!
Руините на тази готическа църква напомнят и до ден днешен за опустошителното земетресение, което почти затрива цял Лисабон през 1755 г. Преди земетресението това е била най-голямата църква в града, но днес основната сграда, без покрив, отворен към небето, е всичко, което е останало.
Това, което е оцеляло от постройката, е било главният олтар, който сега е превърнат в малък археологически музей с еклектична колекция от гробници (най-голямата е на цар Фердинанд I), статуи, керамика и мозайки. Сред по-древните находки е остатък от вестготска колона и римска гробница, издълбана с релефи, изобразяващи музите.
Други забележителни предмети включват свити глави, южноамерикански мумии, скулптура от яспис на Дева Мария, древни надгробни плочи, артефакти от вестготите и монети, датиращи от XIII век. На входа на музея има камък, гравиран с готически надпис, който информира посетителите, че папа Климент VII е предоставил 40 дни индулгенция на „всеки верен християнин“, който посети тази църква.
Полезна информация:
Работно време:
Всеки ден от седмицата без неделя: 10:00 до 19:00 часа.
Входна такса:
Единичен билет възлиза на 5 евро, с намаление за студенти и пенсионери – 4 евро.
Транспорт:
Намира се в перфектния център на Лисабон, тоест може да достигнете до църквата от различни улици.
Нужно време:
Времетраене за разглеждане на всичко: 40 мин;
Така приключва нашият списък със забележителности за напреднали в Лисабон. Надявам се, че съм ти показал неща, за които не си чувал или дори подозирал, че се намират в португалската столица. Сега си готов да изненадаш приятелите си с нестандартни и уникални атракции в следващото ви пътуване в тази идилия, наречена Португалия!
Коментари
1 коментарNik Marinoff
юли 26, 2022Вдъхновяващо и информативно. Браво!
Dario
юли 26, 2022Благодаря, радваме се, че ви е допаднала статията. 🙂