Приключението да си португалец #Гимараеш
Гимараеш, град, за който не бях чувал преди, но с пребиваването си в Португалия научавах за все повече нови места, които се прибавяха в безкрайния ми списък с идеи какво да посетя. Затова, докато бях в Порто, реших да отделя един ден за него и да го посетя. Единственото нещо, което знаех предварително за Гимараеш беше, че той се намира на около 50 км от Порто и на близо 361 км от Лисабон. Както и че това е мястото, където възниква Португалия като държава и естествено е била първата столица на страната. Тук се е родил първият крал – Афонсо I, чийто дворец до ден днешен е една от главните атракции на града.
Любопитен факт за града е, че от 2001 г. историческият център на града е включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, а през 2012 г. Гимараеш е бил Европейска столица на културата.
Този град е запазил до ден днешен средновековния си облик и това е главната причина да се отличава като туристическа атракция от повечето други градове, но какво може да видим в този град? Нека те прекарам през моята еднодневна разходка в град Гимараеш.
Съдържание
Castle of Guimarães
Замъкът Гимараеш е основният средновековен замък, както в града така и в северната част на Португалия. Той е построен по заповед на графиня Мумадона Диас през 10 век, за да защити манастира от нападения на маври и скандинавци.
Замъкът представлява военно укрепление, основано предимно в късния романски период и разработено през ранната готическа епоха на португалската архитектура. Площта му е очертана от стени, образуващи пентаграм, подобен на щит, който включва осем правоъгълни кули, военен площад и централна крепост. Произхождайки от основите на римска структура, от писанията на Алфредо Гимарайнш, по-късно тя е разработена по френски модел, в сегашната си форма на щит, с намален централен двор и пo-труден достъп.
Също така, тук е роден Алфонсу Енрикес, първият крал на Португалия. Като това събитие се смята, че полага началото на самата държава. Реално обаче, градът е бил столица на Португалия за много кратък период, като след това статута на столица е изместен в Коимбра и Лисабон, но пък никой не може да отнеме гордостта на Гимараеш, че е дал първия португалски крал и именно там се е родила държавата им.
Полезна информация:
Входна такса:
Нормален билет: 2 евро
Намален билет: 1 евро (студенти и пенсионери)
Безплатно за деца под 12 години;
Работно време:
Всеки ден от седмицата без понеделник от 10:00 до 18:00 часа
Последно допускане в замъка става в 17.30 часа;
Разглежда се за 30-40 мин;
Palace Duques de Bragança
Дворецът на херцозите на Браганса е средновековно имение и бивша резиденция на първите херцози на Браганца, разположен в историческия център на Гимарайнш.
Иницииран между 1420 и 1422 от Алфонсо, граф на Барселос, незаконният син на Йоан I от Португалия. През 16-ти век обаче бележи началото на период на разруха, който се задълбочава през 19-ти век по време на режима на Estado Novo (диктаторския режим), когато местното население използва двореца като източник на различни материали. През 1910 дворецът е класифициран като национален паметник и е бил официална резиденция на президентството.
Самата архитектура на двореца притежава северно – номадски черти, с което допълнително се отличава от всички останали владетелски сгради в страната. Той притежава два етажа като първият е истински музей, притежаващ бална зала, зала на изгубените стъпки, спалните на херцога и херцогинята, както и богата колекция от оръжия, арматура и гоблени.
Важно е да се уточни, че вещите, които са изложени по стаите не са изцяло собственост или били част от ежедневието на първите херцози Браганци, а по-точно описват времето, в което е кипял животът тук.
На втория етаж дворецът разполага със собствен параклис, който също е една от големите му атракции, но любопитното е, че всъщност вторият етаж си е действаща резиденция на президентското семейство, което отсяда там при посещения в града.
Полезна информация:
Входна такса:
Нормален билет: 5 евро
Намален билет: 2.50 евро (студенти и пенсионери)
Безплатно за деца под 12 години;
Работно време:
Всеки ден от седмицата от 9.30 до 18.30 часа
Последно допускане в двореца става в 17.30 часа;
Разглежда се за 1 – 2 часа;
Monte da Penha
Това е последната отбивка и любимата ми точка в града. Като истински ценител на панорамните гледки, Гимараеш не разочарова и в това. В непосредствена близост до града е планината Пеня (600 метра висока), която е свързана с лифт (Teleférico da Penha). Точно така, всеки, който пожелае да види старата столица отвисоко може да се възползва от лифта и да се качи, за да стане свидетел на зашеметяващата гледка.
Но самият хълм не разполага само с красиви гледки в околията, но и с интересна природа, заобиколена с тесни пътечки, които ще те преведат през тях. Друга интересна забележителност е и Светилището на Пеня (Sanctuario de Penha), в което може да станеш свидетел на различни религиозни орнаменти, документи и снимки от различни години от неговото съществуване.
Полезна информация:
Работно време на Светилището на Пеня:
От понеделник до петък: 10:00 до 18:00 часа
От събота до неделя: 09:00 до 19:00 часа
Вход свободен
Работно време на Лифтa на Пеня:
Спрямо метеорологичните условия се променя. Но ви препоръчвам да се ориентирате по часовете на Светилището на Пеня.
Цена:
За възраст:
Двупосочен билет: 5 евро
Еднопосочен билет: 3 евро
За студенти и пенсионери:
Двупосочен билет: 4 евро
Еднопосочен билет: 2.50 евро
За дежа между 4 и 12 години:
Двупосочен билет: 2.50 евро
Еднопосочен билет: 2 евро
Гимараеш е исторически извор за произхода на цялата нация и колкото повече хора знаят за това, толкова повече внимание ще бъде отделено на града, а той наистина си заслужава посещението. Защото за да можем да оценим днешния вид на един град, ние трябва първо да осъзнаем и уважим историята и произхода му. А от Гимараеш не произлиза просто един град, а цяла държава.