„Пастелна пъстрота с поглед към небето“
Геопарк „Искър-Панега“ е една цветна идилия, намираща се в парк, носещ същото име, който обединява два отделни района – Карлуковски карстов комплекс и ландшафтен парк „Панега“.
Дължината на пътеката е 12 километра, като първоначално минава през първия район, придружен от река Златна Панега и продължава през хълмисто-платовиден терен, носещ името на втория район. Изминава се за около 3-4 часа като самият маршрут разполага с многобройни кътове за отдих.
Геопарк „Искър-Панега“ предоставя на посетителите една неизмерима пъстрота от вода, растения и скали, които от своя страна допринасят за една магическа атмосфера на това място.
Части от пътеката преминават точно над реката чрез дървени платформи, поставени по скалните образувания. Те предоставят близък поглед на принадлежащите живописни мандри на реката, които носят със себе си красиви пастелни цветове и богата комбинация от флора, фауна и скални феномени.
Пъстротата, на която станах свидетел по време на разходката в геопарка, допринесе за едно позитивно изживяване, както и пълното презареждане с хубави емоции. Самата пътека те дарява с изобилие от дъхоспиращи гледки, които единствено може да ви накарат да се усмихвате при тяхното припомняне.
Разликата на тази екопътека в сравнение с останалите в България е, че тук царуват предимно две неща: мирисът на прекрасните превиващи билки и многобройните красиви, шарени и игриви водни кончета, които с лекота правят пайзажа още по-пъстър и приятен.
Разположението на екопътеката минава изцяло покрай река Златна Панега, която води началото си от един от най-големите карстови извори-Глава Панега, разположен на около 19 км южно от град Луковит. Също така минава по периферията на Карлуковското плато. По маршрута е представен пълният комплекс от повърхностни и подземни карстови форми. Превърнал се е в устойчив туристически продукт от геоложки, геоморфоложки или палеонтоложки обекти с естетическа или културно-историческа стойност. Накрая цялото това съчетанието на красивите мандри на реката, пъстрите полянки и интересни скални образувания на екопътеката Искър-Панега, я превръщат в едно от най-красивите природни места в България.
Полезна информация:
За да достигнете до Геопарк Искър – Панега , трябва да поемете пътя по магистрала Хемус в посока Плевен-Русе.Екопътеката се намира на 110 км от София, 55 км от град Плевен и 2 км от град Луковит;
В самото начало на екопътеката има паркинг с голям капацитет. Той се намира точно преди табелата за град Луковит;
Посещавайки това място ще станете свидетели на пъстрота, която може само да ви изуми с приказните пейзажи, които сътворява;
Това е място, в което можете да усетите красотата на природата в целия ѝ блясък;
Съдържание
Пещера Проходна
След посещението ни в неповторимия геопарк „Искър-Панега“ се насочихме към пещера Проходна или както е по-известна Божиите очи.
Проходна е пещера, намираща се на 2 км от с. Карлуково, област Ловеч.Тя е най-дългият пещерен тунел в България. Дължината и е 262 м., а на височина достига до 50 м. Скалната арка Проходна е естествено осветена през феномена „Очите на Бога“ – вследствие ерозията в тавана на средната зала са се образували две дупки с почти еднаква форма и силно наподобяващи очи. Именно те, “Очите на Бога” позволяват на слънчевите лъчи да проникват и осветяват пещерата. Пещерата има два входа голям (45м) и малък (35м).
Накрая това творение (пещерата и феномен „Божиите очи“) те оставя с изумление и възхищение към самата природа, какво е възможна да сътвори и да бъде толкова елементарно,а в същото време изключително красиво!
Полезна информация:
Разстоянието от София е 120км. Маршрутът минава през Луковит от там се отбивате вляво на разклона към с. Петревене – следват около 8км. до Карлуково. Отбивките са обозначени със съответните пътни знаци;
Пещерата може да бъде посетена (посетите) през всеки сезон, за предпочитане да се ходи през топлите месеци;
Има място за паркиране на метри преди входа на самата пещера;
Проходна е една от малкото пещери в Европа, където е подходящо и се практикуват пещерни бънджи скокове;Не ви е нужна специална планинска екипировка;