Приключението да си португалец #Евора
Историята на една страна може да се изрази чрез много неща, но малко места успяват да ни я представят в най-автентичния ѝ вид. Защото за да обикнем една нова дестинация или цяла държава, е важно първо да научим нейната история, за да може да възприемем нейното настояще и бъдеще. За тази цел, за да разберем повече за Португалия, се отправяме към историческото бижу на страната – град Евора.
Съдържание
Евора
На 133 км югоизточно от Лисабон се намира едно от най-старите и очарователни населени места в страната – градът се нарича Евора и е част от групата на най-древните европейски градове.
Евора е град, в чиято архитектура може да се наблюдава отпечатъка на всеки век. Диапазонът на културно наследство тук e от средновековно, през местния преходен, до готически и ренесансов, човек може да открие богато разнообразие от история, култура и забележителности, концентрирано само върху няколко квадратни километра. А и неслучайно португалците се обръщат към Евора като един от най-важните исторически центрове в страна и още по-неслучайно всичко това е под закрилата на ЮНЕСКО.
В наши дни съвсем спокойно може да определим Евора като един богат и интересен музей на открито. По простата причина, че в него могат да се видят над 4000 паметника от различни исторически епохи: църкви, катедрали, императорски храм, университет и още. А някои хора дори се обръщат към града като към португалската Флоренция.
Но какви са моите впечатления от Евора и какво успях да видя за еднодневното си приключение тук, разбери в следващите редове.
Костницата на Евора, Capela dos Ossos
Естествено, че още от излизането ни от гарата (придвижихме се от Лисабон с влак до Евора, който отнема 2 часа път и струва около 40 евро двупосочен билет), се насочихме към най-известната забележителност на града, а именно „Параклисът на костите“, чиято атмосфера много наподобява тази на Църква-костница „Света Неделя“ в Батак.
Наричан е параклисът на костите, защото всичките му елементи са украсени с човешки останки. Това е дело на монаси, които са искали да накарат хората да размишляват върху преходния характер на живота. А надписът над параклиса „Nós ossos que aqui estamos pelos vossos esperamos.“ подсилва преживяването и се превежда като: „Ние, костите тук, чакаме вашите да се присъединят към нас“.
Параклисът е декориран с приблизително 5000 тела. Той предлага смразяващи гледки по всички стени и всичките 8 колони на стаята, които са украсени с човешки черепи. Костният параклис има само 3 малки прозореца, през които влиза минимална светлина и подсилва зловещата атмосфера. А за финал могат да се разгледат два трупа, висящи на вериги – на един възрастен човек и едно дете. Трябва да се има предвид, че това място не е за всеки- самото преживяване оставя ярък спомен у посетителите.
Полезна информация:
Работно време:
Всеки ден от 09:00 – 18:30 часа;
Билети:
Нормален билетът е: 4 евро
За възраст над 65+ и студенти е: 3 евро
Времетраене:
40 минути с музея на религиозното изкуство;
Катедралата на Евора, Catedral de Évora
След незабравимото във всякакъв смисъл преживяване в костницата се отправихме към един от архитектурните шедьоври на града – Катедралата на Евора.
Тя представлява укрепена църква с готически елементи, правейки я най-голямата катедрала в Португалия. Построена през 1186 г. и осветена през 1204 г., тя незабавно е използвана като един от основните храмове на марианския култ. Но завършването ѝ става чак през 1250 г. Това е паметник, който демонстрира прехода от романски към готически стил с ренесансови и барокови добавки, въведен по-късно.
Освен богатото разнообразие от декорация по всяка част от фасадата и залите на катедралата, тя включва и тераса, и музей на религиозното изкуство с пищна колекция в областите на църковни облекла, живопис, скулптура и бижута.
Терасата на катедралата е най-високата точка на града, откъдето могат да се видят неповторими гледки към всеки край на Евора. Освен това огромният хоризонт обхваща обширните равнини, както и самите предели на Португалия, граничеща с Испания.
Полезна информация:
Работно време:
От вторник до неделя: 09:00 – 17:00 часа.
Понеделниците: 09:00 – 12:30 часа и 14:00 – 16:30;
Билети:
Билетът само за катедралата е: 1.50 евро.
Времетраене:
40 минути;
Римските руини в Евора. Templo Romano Évora
След катедралата продължихме с разходката в Евора и стигнахме до символа на града – Римския храм. Той е един от най-добре запазените и най-значими римски храмове на Иберийския полуостров. Ето защо през 1986 г. е обявен от ЮНЕСКО за световно наследство. Сведенията показват, че е бил издигнат като част от римски форум, за да се отдаде почит на император Август, почитан като бог.
Храмът е преминал през много промени от построяването си. През V в. при нахлуването на варварските народи той е бил частично разрушен. През следващите вековете храмът е претърпял няколко разрушения и промени по отношение на практическото използване. През XIV в. например е бил използван като убежище, нещо като трезор на замъка на град Евора. По-късно е служил дори като кланица.
Чак през втората половина на XIX в. са били извършени основни реставрации, с цел да се върне оригиналният облик на храма. Накрая, през XX в., с нови разкопки, са били открити останките от цялата постройка. Въпреки всички модификации и разрушения, римският храм на Евора поддържа оригиналния си план до ден днешен. Този величествен паметник има правоъгълна форма. Основата, направена от големи гранитни блокове и висока около 3,5 м, е почти непокътната. Над основата на римския храм все още има 14 оригинални колони. Много от тях все още имат своите капители, изработени от бял мрамор от съседния град Естремос. Подът, някога покрит с мозайка, е напълно липсващ.
Университетът на Евора, Universidade de Évora
Края на нашата обиколка завърши, като посетихме университета на Евора. Той е вторият най-стар университет в Португалия, след Коимбра. Основан на 1 ноември 1559 г., той е бил първоначално управляван от Обществото на Исус, а впоследствие бил затворен по заповед на маркиз Помбал (първият министър на Португалия) през 1759 г., когато йезуитите са изгонени.
С времето сградата е била използвана като Националната гимназия на Евора, но едва през 1979 г. Университетът на Евора отново става висше учебно заведение. Днес университетът е една от точките за развитието на града. В него може да се влиза като турист срещу символична такса и да се разхожда из старите коридори пропити с наука и история.
Така приключи нашето еднодневно и, честно казано, малко импровизирано приключение в град Евора. Истината е, че отидохме без очаквания, но останахме дълбоко очаровани от богатата и важна история, която ехти из древния град и ни научи на фундаментални факти не само за града, но и за цялата държава. Евора е град, който не бива да се подценява, а точно обратното – трябва да бъде една от задължителните дестинации на всеки, който посещава Португалия.