Днес се насочваме на изток от София в търсене на авантюристични емоции. Мястото, което посетих не е известно, но се надявам, че чрез снимките, които направих, през лятото и зимата, ще запаля вашето любопитство и във вас ще се роди идеята за еднодневно бягство от градското ежедневие.
Съдържание
Язовир Смолско
Като първоначална точка, към която се насочихме, е село Байлово, родното място на писателя Елин Пелин, за когото ще разкажа по-късно. Глaвният ни фокус е върху едно кокетно и малко кътче, което е скрито в полите на средногорския балкан. Мястото се нарича язовир Смолско и смея да твърдя, че това е едно от най-спокойните и живописни местенца, на които съм бил в България досега.
Специалното на това място е райско спокойствие, което те приветства при първите стъпки по бреговете на язовира. Всичко тук е толкова идеално и смирено, че да изпаднеш в релаксиращо състояние е почти неизбежно. Цялата картина е придружена и от заобикалящите борови гори, както и малък параклис, който се намира на отсрещния бряг, името на религиозната постройка е „Света Петка“.
Както може да видите на снимките, мястото е много различно в двата сезона и предоставя различни емоции за душата и ума, като точно това е и идеята ми с този тип публикации. Да покажа и докажа, че българската природа е незаменима, във всеки един сезон от годината, тя е просто спираща дъха във всяко отношение!
Полезна информация:
Мястото е подходящо за семейства с малки деца, като предоставя възможност за пикник или просто разходка;
В язовира може да се лови риба срещу заплащане от 8 лв;
Препоръчително е с високопроходим автомобил да стигнете до поляната, където може да оставите автомобила си;
Намира се на 60 км от София;
Един път минали село Байлово, гледайте внимателно за черен път, който ви се пада от ваше дясно. Важно: пътят е преди да стигнете до село Смолско;
Дом-паметник и къщата музей на Елин Пелин
Имахме възможността през лятото да посетим дома-паметник и къщата на Елин Пелин в родното му село Байлово.

Първо посетихме обновения дом-паметник, който представлява подробна биография на писателя чрез многобройни снимки, документи и други принадлежности. Преди да се влезе в залата с всичките предмети, преминавате през една изключително интересна мозайка, изобразяваща всичките Елинови герои от неговите разкази и така още в самото начало на вашето посещение се поражда носталгията, която ви кара да се върнете към ученическите си години с усмивка.
Лично мен ме впечатли много бюрото, на което писателят е творил. Самият факт, че сте на метри от мястото, на което този български творец е създавал своите творби, ви кара да се чувствате специално. Другият любопитен и забавен момент бе, когато се натъкнахме на дипломата на писателя. Мога да потвърдя, като повечето от нас, той изобщо не е бил добър по предметите, свързани с пресмятане, но пък, от друга страна, е бил пълен отличник по рисуване!
След като се презаредихме с това преживяване, любезната дама, която отговаря за дома-паметник, ни отведе към личната къща на Елин Пелин. Тя беше много отзивчива и ни разказа интересни истории за селото и рода на писателя, както и истински случки, които са се случили на Елип Пелин, които в последствие, са се превърнали и в разказите, които учим.
Къщата е автентична за онова време и е доста подредена, всички вещи са оригинални и са дарени от роднините на писателя. Посетителите може да се разхождат свободно в нея и да разглеждат битовите предмети, които са се използвали по онова време.
Самото преживяване в село Байлово за мен беше изключително положително зареждащо, защото точно такива места ме карат да се чувствам горд и щастлив, че родината ни има такава история.
Полезна информация:
Работно време:
вторник – събота 09:00 – 12:30 часа и 14:00 – 18:00 часа;
Цени: 3 лв, като има намаления за учащи;
Според мен мястото трябва да се посети, най-малко заради културното богатство, което предоставя като знания и история;
Предоставя ви възможността да се докоснете до българската история, която не е толкова назад във времето, само 100 години;