Впускайки се отново в Родопски приключения (за които може да прочетеш повече тук), бе неизбежно да посетя на връщане от Маджарово (където се полагат сериозни усилия за възстановяването на дивия живот в Родопите, разбери повече тук) една от новите и вълнуващи туристически атракции в региона, а именно екопътека „Райски изглед“.
Този маршрут се намира до яз. Кърджали, в близост до пещера „Утробата“, за която ще спомена като бонус накрая. Но с какво се отличава тази екопътека от останалите в България?
Eкопътека „Райски изглед“.
Като за начало, мога да посоча, че се намира в живописния регион на Източните Родопи и е изцяло обградена от омайната дива природа на тази планина. Гледките от тук са може би едни от най-красивите, които някога съм виждал – те са насочени към меандрите на яз. Кърджали и река Арда, към стръмните върхове в района и неповторимите пейзажи на този български край. А по този начин разбираш, че съвсем заслужено мястото е получило името си – Райски изглед.
Началото на екопътека „Райски изглед“ се намира на завой, малко след с. Пъдарци, като за ориентир се използва поставена указателна табела. От тук разстоянието до крайната цел е около 1 час, а дължината е около 2-3 км, като зависи от темпото на ходене. Първоначално пътеката е стръмна, а в последствие става по-полегата.
Още с първите стъпки по туристическия маршрут пред теб ще се отворят красиви гледки, но това може само да ти загатне каква награда те очаква в крайната точка. За ориентир ще намериш жълти ленти, завързани по дърветата, които ще те придружат до финала на пътеката. На места екопътеката преминава през сенчести горички, а на други места – през открити скалисти участъци.
Един път стигнал до края на маршрута, се открива величествената красота на Родопите, реките Арда и Боровица, както и всичко останало, участващо в този Райски изглед! В самия край са поставени многобройни пейки, на които може да седнеш или дори излегнеш, както направих аз, и да си починеш съвсем заслужено в компанията на наградата си – неповторимата панорамна гледка.
Полезна информация:
Екопътека „Райски изглед“ е подходяща да се посети целогодишно, като трябва да се съобрази спрямо сезона, в който отидеш, за да се подготвиш с подобаваща екипировка;
Спрямо периода на посещение, препоръчвам да си с подходящи обувки, защото теренът се състои предимно от ситни камъни;
Желателно е да се носи вода, защото няма чешми наоколо;
Слънцето тук може да бъде силно, затова е хубаво да носиш подходящи дрехи, които да те предпазват и/или да си поставил слънцезащитен крем върху себе си, независимо от сезона;
Мястото е подходящо за малки и възрастни, като пак подчертавам, че е хубаво да се носи вода и при нужда да се почива на места след големите изкачвания;
Пещера „Утробата“
Говорейки за красивите места в Родопите (открий други интересни места в Родопите тук), е редно да добавя като бонус в тази статия едно от най-популярните и мистични тракийски светилища в България – пещера „Утробата“
До пещерата може да се стигне по няколко пътеки, едната е от екопътека „Райски изглед“, като се следи жълтата маркировка, продължителността е 1 час и теренът е умерен. Другият и по-популярен маршрут е от шосето след село Пъдарци на 4,5 км разстояние.
Аз го изминах през втория маршрут, който е обозначен със синя маркировка. Времетраенето и от тук е около 1 час, като пътеката от тази страна се състои предимно от каменист участък без много сянка. По дължината на маршрута са поставени три хубави беседки, на които човек може да си почине, третата от тях е най-голяма и притежава барбекю и маса.
Но какво представлява пещерата и защо е толкова интересна? Утробата е древно пещерно светилище, с несигурна датировка, поставена в широки граници от Каменно-медната епоха до Бронзовата епоха. Представлява естествен хоризонтален процеп в скала, който е бил допълнително изсечен и оформен от човешка ръка в малък олтар. Висока е около 3 метра, дълга почти 22 метра. Входът ѝ е разположен на 2 метра над земята, като до него се стига с дървена стълба.
А специалният момент на това място може да се наблюдава в определено време от годината, когато слънцето се намира ниско на юг, лъчите му са достатъчно дълги, за да достигнат олтара и символично да „оплодят“ утробата. Според някои изчисления това се случва само през месеците януари и февруари, а според други това може да се случи само в един ден от годината – Рождество Христово. Учените вярват, че в този храм се осъществявала кулминацията на орфическите вярвания.
Полезна информация:
Независимо откъде поемеш към пещерата, времетраенето на разходката е около 1 час;
И по двете пътеки няма чешми, затова си носи вода;
Тук пътеките са почти изцяло на открито, затова носи подходящи дрехи или вземи нужната подготовка, за да се пазиш от метеорологичните условия;
Запомни, че маршрутът от екопътека „Райски изглед“ е с жълта маркировка, а от шосето към пещерата е със синя маркировка;
Носи си подходящи обувки с висока и стабилна подметка;
Мястото е подходящо за възрастни и деца като обръщам внимание, че при стълбата при самия вход на пещерата трябва да се внимава;
Силно вярвам, че Родопите са едно от онези места, които по много интересен начин преплитат история и природна в едно, и представлява едно интригуващо място за любопитните приключенци, които търсят красотата и тръпката, затова комбинацията екопътека „Райски изглед“ и пещера „Утробата“ предоставят неземно преживяване, придружавано с неповторими емоции и гледки, които дълго време ще носят усмивки по лицето ти.
Коментари
1 коментарВяра
юни 1, 2022Уникална екопътека! Родопите са магическо място и обожавам да прекарвам по няколко дни там всяка година!