Вековна панорама
Ето, че отново се намирам в планината и то не в коя и да е, а в най-прекрасната за мен – Родопите. Тя не е просто една обикновена планина, тя е много повече от това. Тя притежава силата и душата на една природна сила, която може да ти отвори очите и сетивата с вековните тайни, които съхранява под силните прегръдки на високите и стройни гори.
Така и днес ще разкажа за едно от красивите места в любимата ми област за годината – Смолянската. Според мен тя притежава една от най-красивите екопътеки в България. Толкова много ме впечатли това място, че няколко пъти го посетих тази година. То просто ме зареждаше с онзи тип енергия, която ме караше да започна напълно презареден новата седмица в големия град.
Екопътеката се казва „Невястата“ и се намира между град Смолян и курорта Пампорово. Като въвеждаща информация мога да кажа, че тя не е от онези дълги и изморителни пътеки, тя е приблизително дълга един километър, но това няма никакво значение, защото тук е важна крайната точка, панорамната гледка, която се отваря над град Смолян и околията… Дъхоспиращо, както обичам аз да се изразявам.
Е, най-вероятно с описанията си няма да ви впечатля, но със сигурност със снимките си ще ви накарам да сложите това място в бъдещите си планове. “Невястата” преминава през една красива и ароматна на мъх и смола гора, която ви придружава до самата скала „Невястата“. По пътя има многобройни информационни табели с подробна информация за растителността и животинските видове, които могат да се видят в района. На няколко места има и дървени шатри за отдих, както и две панорамни площадки. Маркировката е отлична и има табелки с насоки.
А към края на екопътеката пътят се разделя на две пътеки, като лявата води към панорамната площадка (тази е значителни по-стръмна пътека), а дясната води към площадката, от която може да се спуснете с въжен тролей, но за повече информация и резервация може да се обърнете към туристическия център на град Смолян.
Относно името на екопътеката: По време на турското робство смолянска девойка е била поискана за жена от местния турски владетел. Тя се съгласила, но поискала преди сватбата да погледне за последен път родното си място. След като се качили на скалата тя се отскубнала и се хвърлила от нея. От тогава нарекли скалата “Невястата”.
Съдържание
БОНУС: Смолянската крепост „Калето“
При самото начало на екопътека „Невястата“ е разположена друга пътека, от лявата страна, която води към Смолянската крепост „Калето“. Дължината на пътеката е приблизително един километър и по нея са разположени пейки за отдих.
Крепостта се намира на 1482 метра надморска височина и датира от VI в., като е била изоставяна и ползвана отново в средновековието XI-XIII в. Функцията на крепостта е била контролираща, като тя е следяла движението по Средните Родопи. В днешно време посетителите може да видят някои от основните крепостни стени, както и да разберат по информационните табели подробна информация за мястото.
Крепостта нарочно е поставена в такова труднодостъпно място за онези времена, като на места може да видите големите пропасти. Панорамната гледка от това място е отлична и има видимост към всичките ключови пътища на този район.
Но за мен най-хубавата част за туристите е панорамната беседка, построена на склона на едната скала, както и поставения панорамен балкон, поставящ те на върха на едно преживяване, което ще ви накара да усетите истинското значение и магия на българската природа.
Полезна информация:
Началната точка на екопътеката „Невястата“ и крепостта „Калето“ е от един паркинг, който е по средата на пътя между град Смолян и Пампорово. (от Пампорово до началната точка е 8,9 км разстоянието. От Смолян до началната точка е 8,7 км);
Разстоянието от София до началната точка е 240 км;
За ориентир ще видите на самия паркинг поставена голяма стена за спортно катерене, както и други съоръжения за физически дейности;
Препоръчвам мястото да се посети, когато не вали, защото последните метри има изкачване върху скали и може да е хлъзгаво и опасно;
Носете си удобни, спортни обувки;
Подарете си един уикенд в Смолян, няма да сгрешите!
Коментари
1 коментарПаула Руменова
ное. 27, 2018Страхотно е! Определено се превръща в една от основните ми цели за посещение през следващата година 🙂
Dario
ное. 28, 2018Невероятна е! Силно ви препоръчвам да посетите екопътеката през късната пролет. 🙂