(Тази статия печели второ място на националните награди на Министерството на туризма в категория „Публикация на тема туризъм в България за 2019 г. в интернет блог)
България несъмнено е богата на разнообразни природни дадености, но знаете ли, че една от най-уникалните се намира само на 40 км разстояние от София? Точно така, става дума за Драгоманското блато, място на което изключително много се възхищавам, от историческа и природна гледна точка. Затова и реших, че искам да посветя част от любимия си проект „Едно място, два сезона“ на него .
Не знам как най-точно да опиша Драгоманското блато извън научните термини, но някак си то е пълно с мистичност и красота, красота, която не можете да видите на много места в България, и дори в Европа. Дали това се дължи на простия факт, че районът на блатото е смесица от влажни зони и карстови хълмове, които са дом на редки растителни и животински видове, или пък защото, при първите ви стъпки по построената дървена пътека се пренасяте мигновено в тотално различен и непознат свят.
Съдържание
Така и започва нашето Драгоманско приключение!
За първи път посетих мястото през зимата, когато всичко беше вкочанено и „заспало“ в красиви зимни цветове, сътворяващи един прекрасен пейзаж. Началото започва от една пътечка покрай пътя, която води към „входа“ на блатото. От там ще започне и преминаването ви към магическия свят на Драгоманското блато.
Първо ще забележите две неща – дървената пътечка, която ще ви изведе навътре, към сърцевината на блатото, а след това и жълтата наблюдателна кула, която се превърна и в символ на мястото. След първите стъпки по пътеката пътят се разделя на две (дясно и ляво). Насочихме се първо към кулата (дясно), тъй като е по-близката спирка. Качването е лесно, просто трябва да се внимава, така че не се бойте, а предприемете голямото изкачване от десетина стъпала и си подарете една невероятна панорамна гледка от кабинката, няма да съжалявате и за миг!
Продължавайки по лявата страна на пътеката ще се озовете в същинската част на влажните почви. Ще бъдете заобиколени от изсъхнали тръстики, изглеждащи като забити златни копия в заледените води на блатото. Под самата вода може да се наблюдават замръзнали растения, разположени като в картина на висшето изкуство, а тук – там се намира и по някоя костенурка в хибернация.
Трябва да си призная, че за първи път посещавам блато през зимен сезон и бях приятно изненадан от тишината и красивите картини, на които се нагледах, бяха вдъхновяващи и разбирам защо това място е наистина специално и уникално творение на природата.
След търпеливото отброяване на няколко месеца се отправяме в късните месеци на лятото към същото място, за да видим каква е разликата и дали тя е същинска. Мисля че, гледайки снимките, може и сами да си отговорите на този въпрос. Блатото бе в пълния си жизнен капацитет и от тихо и смирено място се беше превърнало в тотална зелена и влажна джунгла.
Няма да крия факта, че при първите няколко крачки очите ми се напълниха от щастие, като на малко дете пред площадка за игра. Само гледайки цялата зеленина и слушайки многото звучи на животни от рода на разновидни птици, жаби и някое друго неразпознаваемо същество, предизвикваше някаква авантюристична емоция в мен и още по-силно ме буташе отвътре да забягам по дървената пътека и да се потопя в атмосферата на това блатно царство.
Наистина бях приятно изненадан да видя каква същинска промяна се бе случила с това място и се радвам, че посетих блатото през тези два сезона, за да си докажа за пореден път колко пъстър и различен може да бъде животът сред майката Природа. Това е и моето послание към всички вас – няма значение колко различни места посещавате в дадено време, а колко различни неща може да видите при всяко повторно посещение на дадено място.
Тук искам да си позволя да отдам своите благодарности към природозащитниците от Сдружение за дива природа „Балкани”, които с години се стараят да върнат облика на това място, което в 30-те години е било изкуствено изсушено, за да бъде превърнато в царевични полета, но всичко се преобръща през 90-те, когато са предприети първите действия към възстановяването на най-голямото карстово блато в България.
Полезна информация:
Драгоманското блато се намира на 40 км от София и на 1,5 км от град Драгоман;
В самото село може да посетите център за опазване на влажните зони „Драгоманско блато“, от който може да научите много интересни факти за блатото и околията, както и да видите дейностите, които се извършват за опазването на местността;
Мястото е подходящо и в двата сезона, за малки и големи, както и е перфектното бягство за еднодневно пътуване от София;
Не подценявайте блатото като туристическа дестинация, защото това е едно от онези природни места, които имат най-голямото разнообразие и съм убеден, че ще ви впечатли;
Коментари
1 коментарЛана
ян. 15, 2019Да призная, старая се да не подценявам което и да било място защото всичко си има своя собствен чар, но досега не се бях замисляла за Драгоманското блато в ролята му на приветлив туристически обект. Благодаря от сърце задето научих за още едно прекрасно местенце, където да се разхождам!