Чепън планина е малка по площ и сравнително ниска, спрямо другите ни планини, но определено не е за пренебрегване. Тя се намира в подножието на Западна Стара планина и е лесна за покоряване, като първенецът ѝ е Петровски кръст, който се извисява на 1206 метра надморска височина. Самият маршрут на планината се състои от плавно изкачващ се черен път до самия връх, който е около час и половина.
За първи път изкачвах планината напълно сам и то на 31 декември, луда работа. Но трябва да си призная, че това бе едно от най-смислените ми приключения, които съм предприемал. Да бъдеш напълно сам със себе си, посред планинската пустош… безценно.
Така и тръгнах по черния път, който започва от дясната страна на улицата, която излиза от Драгоман. Първоначално се преминава през площи, покрити с някое и друго дърво, но постепенно те отстъпват и се озоваваш сам с широките поляни, покрити с издуханите на една страна треви.
Колкото по-високо се изкачвах, толкова повече се забелязваха все по-големи места с разголен варовик, което доказва, че планината е изградена от окарстени варовици, съвсем типично за местността, имайки предвид, че в подножията му се намира единственото карстово блато в България, Драгоманското блато.
Един път стигнали до върха ще намерите един старинен обрaчен кръст, за който се смята, че е дал и днешното му име, Петровски кръст. Според легендата той е поставен тук от роднини на драгомански чорбаджия на име Петър, който по турско време е отвлечен и убит на върха от разбойници.
Също така на самия връх има поставена метална маса с две метални пейки за отдих. Друг любопитен факт е, че тук е поставена друга дървена пейка с изглед към Драгоманското блато и южните покрайнини с надпис „В памет на Цар Борис III „На това място Царят е спирал да си почива.““. Освен това в момента се строи и манастир на самия връх, където се вярва, че в древността е било изградено светилище на бог Сабазий.
Както ви казах в началото, върхът на Чепън планина не е за подценяваме, защото тя ви предоставя една невероятна красива гледка към всички посоки, като започнем от север, се виждат Стара планина, изток Витоша и други големи и малки възвишения. В южното подножие Драгоманското блато, а зад него са ниските възвишения Три уши, където се е състояла българската победа във войната със сърбите през 1885г. и на запад се вижда съседна Сърбия.
Като заключение мога да кажа, че независимо в кой сезон решите да посетите този връх, няма да сгрешите, защото дори върхът да е само 1206 метра надморска височина, той предоставя едни от най-красивите и пълни панорами във всяка посока, а винаги може да комбинирате разходката с Драгоманското блато, изобщо този край на България е леко подценен, а има какво да ни научи и покаже.
Полезна информация:
Чепън планина се намира на изхода от град Драгоман, на 44 км;
Това е една отлична дестинация за еднодневно бягство от големия град;
Подходящо е за малки и възрастни;
Носете си удобни обувки, защото все пак говорим за планина;
Не подценявайте ниския връх, ще ви покаже повече, отколкото си мислите;