В България има много красиви и значими природни забележителности, но малцина успяват да направят толкова дълбоко впечатление, че да влязат в националната литература.
„Тоя водопад ти се струва, че не иде от върха на Витоша, а нейде от небесните висини, носейки със себе си лучите на синевата и шума на бурите им.“
– Иван Вазов, „Водопадът„
Така писателят описва днешната ни дестинация – Боянският водопад + бонус Боянското езеро. Те са две известни забележителности, които биват посещавани многократно от софиянци и от посетители на града, защото не много столици по света могат да се похвалят с величествени водопади на една ръка разстояние. А и водопадът като природна забележителност е една от най-красивите, и именно по тази причина реших тази година да отдам внимание на това място статията си „Едно място – Два сезона“.
Боянски водопад
Боянският водопад се намира на територията на Витоша планина и е най-високият ѝ водопад – 25 м. Той произлиза от водите на Боянска река и е разположен на 1260 м н в. Само на около 4 км югозападно от кв. Бояна и представлява перфектното еднодневно бягство от големия град.
Имайки това предвид, през лятото посетих водопада импулсивно, и от вчера за днес реших да отида. Случи се на 10 юни, когато времето беше приятно, с много лек, ръмящ дъжд, който не попречи по никакъв начин на разходката. Пътят ми започна от столичния кв. Бояна, откъдето тръгват и двете най-известни пътеки. Едната е по-дълга, но полегата (изминава се за 1:30 – 2:00 часа) и е маркирана със зелена маркировка, а другата е по-къса, но по-стръмна (изминава се за 1:00 час) с червена маркировка.
По време на лятната разходка извървях през зелената маркировка, която също така минава в близост на Боянското езеро, за което ще говорим след малко. Хубавото на пътеките е, че те преминават през горите на Природен парк „Витоша“ и ти дават възможността да се насладиш пълноценно на природата, както и на различни и интересни гледки към София.
През зимата човек не трябва да подценява Витоша планина. Зимната разходка я направих на 14 февруари и в това приключение ме придружи моя нов и верен приятел, кучето ми Юки-Доро. (тази статия е официалният му дебют в блога ми) Тогава като предизвикателство предприех червената пътека към водопада. При нея ситуацията беше по-сложна, но с правилната екипировка и подготовка човек лесно може да я премине.
Боянският водопад е наистина магически, най-силно „работещ“ през пролетта, той не пресъхва целогодишно, като радва посетителите си и през лятото. Есента красиво се комбинира със златните цветове на заобикалящите го дървета, а през зимата, в най-студените дни, водопадът замръзва поради разположението си в усойна и дълбока долина, като по този начин предоставя възможността за екстремен туризъм – зимно катерене.
Полезна информация:
Начална точка е северната част на кв. Бояна при входа на парк Витоша;
Ако си с кола може да паркираш в съседните улици или в площада на квартала;
С градски транспорт може да се придвижиш с автобуси 64 и 107, като спирката им е Боянско ханче, на 10 мин. от началната точка;
Препоръчвам да се движиш по по-дългата пътека (зелена маркировка). Тя е по-безопасна и по приятна. Ако пък желаеш да минеш през двете, по-добре на изкачване мини през по-късата (червената маркировка), а на връщане през по-дългата, за да избягаш претоварване и рискови ситуации;
През лятото ти препоръчвам да си носиш вода и удобни обувки;
През зимата трябва да си с добра екипировка и най-вече правилни обувки, защото тук се натрупва много сняг и е хлъзгаво;
Маршрутът е подходящ за всички възрасти през лятото, докато през зимата е подходящо за активни хора, които притежават подходяща планинска екипировка;
От тук може нагоре да се продължи и към хижа Момина скала, хижа Камен дел и района на Златните мостове , където спира автобус 63.
Боянското езеро
Боянското езеро е изкуствено, създадено при построяването на Софийския витошки водопровод през 1906 година. Преди това то е било блато, захранвано от няколко извора. В наши дни се е превърнало в незаменима част от Природен парк „Витоша“, като е дом на редица животински и растителни представители.
Намира се на 1,5 км югоизточно от кв. Бояна. До него се достига по пътеката със зелена маркировка, за която споменах по-горе. Времетраенето на разходката е около 50 мин. Езерото предоставя една спокойна атмосфера, на която всеки може да се наслади в компанията на мелодиите от обителите тук, сред които: кафява крастава жаба, голяма водна жаба, малък и голям гребенест тритон.
От снимките може да видиш впечатляващия контраст, който предоставя това място. През лятото е красиво, смирено и зелено, докато през зимата може да се нагледаш на красиви сини и бели нюанси, които с лекота изрисуват целия пейзаж. Определено Боянското езеро предлага гледки и емоции за всеки човек и неговия любим сезон.
Полезна информация:
Начална точка е същата като на Боянския водопад, северната част на кв. Бояна при входа на парк Витоша;
Боянското езеро се намира значително по-ниско и е по-лесно достъпно;
Маршрутът е подходящ за всички възрасти през лятото, докато през зимата е подходящо за активни хора, които притежават планинска екипировка;
Природата на Витоша е уникална и зареждаща, затова е важно ние, посетителите, да я поддържаме такава и да я предпазваме от неглижиращи индивиди, които не мислят как да съжителстваме всички в хармония, а гледат над планетата ни егоистично.
Пази българската природа, защото тя не е ничие кошче.
Коментари
1 коментарРазходки в Българи
май 13, 2023Изключително красиви места, супер за следобедна разходка.