Приключението да си португалец #Азорски острови 1
Ако някой ми беше казал някога, че един ден ще отида до Азорските острови, щях да го погледна озадачено и да го попитам къде е това? Но да, случи ми се и това щастие, да посетя „Европейските Хаваи“ за цели 4 дни по време на пребиваването ми в Португалия. Но наистина… къде се намират, какво представляват и колко ми излезе това удоволствие?
Съдържание
Азорски острови
Азорските острови (в превод Ястребови острови) са група от 9 вулканични острова в Атлантическия океан, принадлежащи на Португалия. Разположени са на 1500 километра от столицата Лисабон и на около 3900 км от източния бряг на Северна Америка.
Главният и най-важен остров от архипелага е Сан Мигел със столица Понта Делгада. Любопитен факт е, че на островите има повече крави, отколкото хора, затова и се нареждат на първо място в Португалия по производство на качествени млечни продукти (лично потвърждавам).
Както споменах, имах възможността да прекарам 4 незабравими дни в този земен рай, като разпределихме острова Сан Мигел на три части, както и ще сторя с публикациите за Азорските острови: западна част, централна част и източна част. Интересно е да се спомене, че всяка част от острова се различава изключително много от другите две.
Но преди да започна да разказвам е важно да споделя: Какви пари ми излезе това удоволствие? Цели 322 евро, което е изключително постижимо, но и ми послужиха няколко трика за постигането му.
- Първо, отидохме през месец ноември, когато не е пикът на туристическия сезон;
- Второ бяхме трима и си поделихме всички сметки като: кола под наем и бензин (общо излезе 70 евро на човек), преспиване на Airbnb (4 нощувки-40 евро на човек);
- И не на последно третият най-важен фактор, самолетните билети, двупосочен билет Лисабон – Понте Делгада 79 евро на човек с Rayanair (като полетът е с времетраене 2:30 часа);
Започваме разходката ни по Азорските острови с централната част.
Miradouro do Pico da Barrosa
Както споменах в предходна публикация, португалските територии са известни с вземащите дъха miradouros и това не прави изключение! Miradouro do Pico da Barrosa е единственото място на острова, от което може да се видят едновременно северните и южните крайбрежия. По този начин тази панорамна площадка ви дава възможността да видите острова в друга перспектива.
Lagoa de Fogo
В превод „Огненото езеро“ е един от най-впечатляващите природни феномени, които съм виждал! Това е езеро, образувало се в кратер на вулкан преди 15 милиона години и е най-високото разположено езеро на Азорските острови. Трябва да си призная, че бяхме изключителни късметлии, защото времето над острова е много променливо. Имахме възможността да видим мястото в цялата му прелест, след като се изчистиха всичките облаци и ни дадоха достатъчно време, за да се насладим на този пейзаж, но оставям на снимките да говорят.
Caldeira Velha
Това е природен парк или по-точно същинска праисторическа джунгла с горещи вулканични извори. Срещу заплащане от 8 евро на човек имате възможността да се потопите в топлите води на тези извори като температурата варира от 20 до 35 в позволените басейни. Има и няколко със забранен достъп по обективната причина, че водата в тях е с температура между 60 – 100 градуса!
Caldeiras das Furnas
Furnas е един от най-популярните градове на Азорските острови, като се отличава с това, че има много на брой „котли“, от които излиза постоянна пара. Може да се разхождате свободно по очертаните пътеки и да почувствате топлите вълни, придружени със специфична миризма. Тук възниква един от най-известните деликатеси на острова наречен cozido (печен), което представлява различни меса увити в кърпа и захлупени в една от тези дупки, като се готви под парата в следващите 6 часа (много е специфично на вкус).
Lagoa das Furnas
Това е едно от главните езера на острова, но не е толкова впечатляващо като Lagoa de Fogo. Това езеро ви печели с неземното спокойствие, което притежава и спокойните води, в които живеят големи ята патици.
В територията на езерото се намират други забележителности като най-впечатляващата е Центъра за изследвания Furnas. Това е временна конструкция, която ви позволява да се запознаете отблизо с вулканичните процеси в острова. Тук може да наблюдавате силата на природата, като станете свидетели на кипяща вода и кал, която трябва да ви призная, че е леко страшна, особено в една от по-големите дупки, защото целият този процес е придружен със силни звуци, които съвсем естествено се образуват.
Poça da Dona Beija
Добре, ако мислите, че досега ви разказвах само приятни глезотии, които притежават Азорските острови достигнахме и до най-върховната от тях! Горещи вулканични басейни, които работят до 23:00 часа и да, повярвайте ми… така завърших деня си. Срещу скромната цена от 6 евро на човек за вход и допълнителни такси от рода 2 евро за хавлии и ключ за шкаф, имахме възможността да прекараме една невероятна вечер в топлите извори на острова и всичко това под открито небе. Е на това му казвам преживяване със стойност от 1 милион звезди.
Научи повече за западната част и източната част на Азорските острови.
Коментари
1 коментарПано Кондоянис
авг. 13, 2019Уникален разказ, подготвям следващото пътуване там 🙂
Dario
авг. 13, 2019Благодаря за милите думи! Подготвям останалите две части, дано ви харесат, колкото тази. 🙂
Valeri
авг. 19, 2019Една от любимите ми дестинации. Определено си струва да се посети!
Dario
авг. 20, 2019Напълно съм съгласен с теб!
Agi
сеп. 23, 2019Много подробно и професионално описано,благодаря, ще следваме вашите стъпки следващият месец,а за източната част дали има пътепис?:)
Dario
сеп. 25, 2019Здравейте, много Ви благодаря за милите думи! Работя върху публикацията в момента и се надявам скоро да я публикувам. 🙂
Dido
ян. 30, 2022Благодаря за интересния разказ!
Само една съществена забележка. Бил си само на един от островите и да се говори за Азорски острови Изток, Запад и Център е по-скоро грешно след като островите са няколко …
Dario
ян. 30, 2022Благодаря за коментара и за конструктивната забележка, съгласен съм с вас. 🙂