Плиоценска панорама
Приключенията в Родопите продължават с пълна сила. Тази планина е място, което крие всякакъв тип съкровища под формата на исторически сгради, природни феномени и др. Комбинацията от вековни гори и скритите кокетни селца по територията ѝ допринасят усещането за лекота и хармония. А всичко това е придружено с мириса на идващата пролет, която не само ни зарежда със свежестта си, но и с пъстротата, с която ни даряват планинските пейзажи. Ето защо Родопите са невероятни и когато се предадем на магията на това място, ние ставаме част от него.
Съдържание
Плиоценски парк в село Дорково
Съкровището, което посетих този път, притежава един от най-интригуващите музеи в България. Става въпрос за село Дорково и Плиоценския парк.
Това място помещава овернски мастодонт от рода Anancus arvernensis, който е роднина на днешния слон. Видът е обитавал тази местност преди 5 милиони години по време на късния плиоцен. Музеят представя находки от плиоцена, открити в палеонтологичното находище в местността „Елин кладенец“ около с. Дорково.
Находището е най-голямото, познато на палеонтолозите, което представлява струпване на кости от над 30 вида животни на едно място, като са открити над 600 кости.
В самата сграда ще бъдете свидели на скулптура на овернски мастодонт с височина 3,90 м. До него се намира скулптура на изкопаемата маймуна-долихопитек.
А до тях е разположен гигантски бивник на борсонов мастодонт, намерен в кариерата за пясък при село Генерал Инзово, област Ямбол.
Представени са възстановки на научни разкопки с истински кости, които са намерени в това място, витрини с вкаменелости — фрагмент от небце с кътници и бивник от овернски мастодонт, кучешки зъб на доплихопитек и части от раменни кости на плиоценска балканска патица и на родопски глухар.
Също така е представена природата около с. Дорково през Плиоцена чрез 10-метрова пейзажна диорама „Фауната и природата край Дорково и на Балканите преди 5 милиона години“. На нея са представени видовете животни, които са се намирали тук като: изкопаема маймуна Долихопитек, ранноплиоценска мечка, родопски глухар, рододендрон, изкопаема сърна, изкопаем тапир, двурог плиоценски носорог, магнолия, мастодонт от вида Mammut borsoni, изкопаема маймуна Мезопитек, стадо хипариони и стадо овернски мастодонти. Монтирана е озвучителна техника, чрез която се възпроизвеждат звуците, издавани от животните, чиито останки са намерени в палеонтологичното находище.
Полезна информация:
Плиоценски парк в с. Дорково е отворен за посетители, като работното време е:
от 10.00 до 19.00 часа (май-октомври)
и от 10.00 до 17.00 часа (октомври-февруари), без почивен ден;
Входната такса важи и за двата обекта – „Плиоценски парк“–Дорково и „Туристически информационен център-Цепина“ и е 5лв. за възрастни, 3лв. за деца и безплатно за деца до 3г.
Понеделник входът е безплатен;
За да стигнете до село Дорково трябва да поемете пътя по магистрала Тракия в посока Пловдив и да завиете на отбивката за Септември и Велинград. Разстоянието е 135 км. В самото село има добре, обозначени табели, които ще ви заведат до самия музей;
Музеят е уникален за рода си и е най-богатата находка на Балканите, както и втората по значимост в Европа;
Мястото е изключително интересно и образователно;
Крепост Цепина
Следващата ни отбивка и последна за деня и приключението ни в Родопите е средновековната крепост Цепина. Тя се намира северозападно от село Дорково, в североизточния край на Чепинската котловина, на висок и скалист конусовиден връх с надморска височина 1136 м.
Като в днешно време може да се видят част от външните крепостни стени, които са обхващали площ от 25 дка, а в най – високата част е бил изграден средновековен замък върху площ от 1,5 дка. Стените му са запазени до височина от 2,5 м.
Мястото е впечатляващо и може да се почувства историята по останките на крепостта, но мисля, че това, което сразява всеки посетител тук е панорамата и гледката, която се предоставя към Рило-Родопския масив.
Имахме късмета да бъдем свидетели на залеза оттук и мога смело да твърдя, че това бе един от най-красивите моменти, които съм преживявал (снимките са доказателство).
Тишината, огнените цветове, които се скриваха измежду планинските върхове и лекият полъх, който смирено ни правеше компания, правеха момента още по-специален. Точно тогава се почувствах като част от магията на тази планина.
Полезна информация:
Самата крепост може да се посети по всяко време, а музеят, който се намира преди изкачването на крепостта работи всеки ден от 10 ч. до 19 ч. Обърнете внимание, че както посочих по-горе за плиоценския парк в с. Дорково, билетът важи и за тук срещу 5 лв.;
Крепостта се намира на 6 км от село Дорково;
Мястото предоставя една обширна и богата панорама, която наистина си заслужава да бъде видяна!;
Коментари
1 коментарКостадин Николов
юли 3, 2019В района около Цепина има множество твърдини, които са непопулярни, защото са скрити дълбоко в горите и са силно обрасли. Такива са Градот (на около 30 минути от Каменица, квартал на Велинград); Кулата (Ракитово) и Дуварето (Варвара).
Dario
юли 3, 2019Напълно съм съгласен с вас, районът е богат с исторически находки! Тогава се бяхме опитали да стигнем до Кулата до Ракитова, но ни бе непосилно. Трябва да се поддържат тези места, защото в тях има култура и памет от едни интересни времена.