Изкуството като цяло е нещо величествено, нещо, което ни заобикаля във всекидневието ни в под различна форма. Но само едно изкуство превъзхожда всички останали и не може да бъде надминато по никакъв начин, а именно изкуството на природата. То е дарило нашата планета с уникалност, която се превъплъщава в най-разнообразни природни феномени, изменящи се с времето. Но най-важното е, че това изкуство ни учи и ни помага да разберем действителното значение на думата “красота”, защото точно природата е най-силният ѝ еквивалент!
Говерейки за съвършенството и красотата на природата, днешните дестинации са едни от най-забележителните места в България. Те се намират в Ловешката област и са много различни едно от друго.
Съдържание
Деветашката пещера
Първата забележителност и може би най-популярната в тази област е Деветашката пещера.
Тя се намира в Деветашкото плато и е една от най-големите пещери в България. Като нейните параметри са: дължина 2442 m, площ – 20 400 m² и височина – 60 m.
Освен смайващите си размери и красота, които притежава пещерата, в близост минава и река Осъм, която прави мястото още по-живописно. В самата пещера минава малка рекичка, която се стича на етажи, сформиращи очарователни, различни по форма езерца.
Един от най-отличаващите белези на пещерата са седемте отвора, които местните наричат Окната.
Много е важно да отбележим, че тя се е превърнала в дом за много животински видове. Мястото приютява над 80 вида птици, както и земноводни, бозайници и прилепи, като се смята, че е третото най-значимо подземно местообитание за прилепи в Европа.
Полезна информация:
Деветашката пещера се намира на 171 км от София и на 15 км от Ловеч;
Поемате по магистралата посока Ловеч и оттам следите за табели, насочващи към село Деветаки, което е в близост до Деветашката пещера (има добре обозначени табели);
Заплаща се входна такса от 3 лв за възрастни и 2 лв за учащи, студенти и пенсионери;
Има удобен паркинг до входа, където може да оставите автомобила си;
Любопитен факт е, че тази пещера в миналото е била използвана като секретен военнен пункт, както и че се е съхранявал петрол;
Има доказателства, че тук е имало човешко присъствие още от преди 70 000 г. пр. Хр., заради добрите условия на живот, които предоставяло мястото;
Крушунските водопади
Следващият шедьовър, който не отстъпва по хубост на Деветашката пещера, се намира само на 16 км разстояние. Става въпрос за едни от най-живописните водопади в България- Крушунските водопади.
Това е място, което предлага комбинация от екопътека, пещера и водопад, които ви карат да усетите магията на природата.
Водопадът е с височина 20 м и води началото си от Крушунската пещера, от която извира река Пройновска, даваща началото на водопадите. Те представляват най-голямата в страната водна бигорна каскада.
Скалите са предимно от бигор, който има варовиков произход. Именно това обяснява защо са толкова издълбани от водата и образуват необикновени форми на повърхността, а под земята – магични пещерни галерии с подземни езера.
До голяма степен това е и причината за спецификата на водопада, който се разделя на ръкави и оттам и на по-малки водни каскади. Падайки те образуват възхитителни карстови тераси.
Полезна информация:
Намира се на 187 км от София и 31 км от Ловеч и е в близост до град Летница;
Маршрутът е по магистралата, посока Ловеч и оттам до Летница, където има добре обозначени табели за Крушунските водопади;
Заплаща се вход, за да влезете в екопътеката, където се намира водопадът: 3 лв за възрастни и 1 лв за учащи, студенти и пенсионери;
Пред самия вход на екопътеката има паркинг, който се заплаща 2 лв за цял ден;
Препоръчвам ви да избягвате да ходите през уикенда, тъй като има голям наплив от хора;
Мястото разполага с хотел и ресторант;
Пещера Стълбица
Последната ни отбивка бе най-мистичната и екстремна за деня. Става дума за пещера Стълбица. Отсега да знаете, че това, което ще ви споделя, трябва да си остане тайна между нас! Достъпът до пещерата е забранен, поради наличието на падащи камъни. Но… нали не мислите, че сме се обърнали, щом видяхме надписа. Слиза се по дълга, зелена, кална, хлъзгава стълба, която ви свързва с каменни стъпала, които ви завеждат до центъра на самата пещера.
Залата е полукръгла с диаметър 62 м. В пещерата могат да се видят куполни сталагмити и синтрови езера, както и многоброен мъх и папрат, поникнала измежду камъните.
Пещера Стълбица е уникална с призрачното сияние, което я изпълва. Най-завладяващо е това, че светлината прониква само през един процеп и осветява всеки един от ъглите ѝ, в различен час от деня.
Полезна информация:
Намира се на 3 км югозападно от село Кърпачево, Ловешко;
От центъра на селото има табелки, насочващи към пещерата;
Поемате по черния път, който започва от селото (минава се с лек автомобил бавно и внимателно);
Достъпът е забранен поради падащи камъни! (отидете по собствена преценка);
Не е стопанисвана пещера, вземете си хубави фенери;
Ако искате да направите хубави снимки със светлината, която прониква, отидете в средата на деня;