„Тайнственост и мистика на брега на Черно море“
Втората част на нашето приключение продължи с цяла сила. Очакваха ни доста интересни и впечатляващи места за покоряване.
Съдържание
Светилище Бегликташ
Първата ни отбивка беше едно магнетично и магическо място, както и значително за тракийската цивилизация. Става въпрос за тракийското светилище Бегликташ, намиращо се до древния град Ранули по хребета на Маслен нос. Обхваща площ от 6 дка. Територията, на която е разположено, е горска, била е част от ловната резиденция на бившия комунистически държавен глава Тодор Живков. Именно поради тази причина, едно от най-големите открития за тракийската история на Южното ни Черноморие и Странджа, остава неизвестно за науката до 2003 г. Светилището представлява естествен скален ансамбъл от сиенитни блокове с различни размери и форма, образувани в резултат от сферичното изветряне на скалите на Росенския плутон и същевременно е едно от най-големите древно-тракийски мегалитни светилища на територията на България. Освен, че това място е било от изключителна важност, то е поредното доказателство, което показва колко са били развити траките и ни предоставя близък поглед над тяхната култура.
Полезна информация:
Работно време: от 1 юли до 30 септември 10:00-18:00 ч. без почивен ден;
Входни такси: пенсионери, ученици, студенти – 1 лв. до 7 г. – безплатно, възрастни – 2 лв;
Разположен на 5 км от гр. Приморско и 40 км от гр. Бургас;
Мястото е подходящо за семейна разходка, както и за обогатяването на общата култура;
Нос Света Агалина
Следващата отбивка не е много известна или голяма, но пък е специална и красива. Става въпрос за нос Света Агалина. Този нос е различен заради природата, която преобладава тук. Тя е образувала тесен и дълъг, около 20 метра скален процеп, през който може да мине само малка лодка. Мястото е примамващо красиво, но и опасно. Носът е заобиколен от множество скални участъци, а в самите води около Света Аглина пребивават голям брой медузи. Мястото разполага с широка и красива панорамна гледка към Черно море и характерните за това място мидени ферми.
Полезна информация:
Препоръчвам мястото да бъде посетено по време на залеза, за да бъдете свидетели на невероятни панорами;
Мястото е екстремно и е препоръчително да бъдете с удобни дрехи;
Нос Агалина се намира на юг от Созопол – съвсем близо до курортния комплекс „Дюни“. Точно преди последния завой за комплекса, вляво от пътя, има информационна табела и място за паркиране на коли. От нея започва пътека, който отвежда до самия нос;
Антична гробница край Поморие
Моето мини приключение бе в края си, но ми предстоеше последната спирка- Антична гробница край Поморие. Тя е най-голямата, разкривана по българските земи. Намира се под земния насип на висока могила и представлява оригинална комбинация от типична тракийска гробница и римски мавзолей. Внушителна по размери, изградена от камък и тухли, с уникален кръгъл купол, също така гробницата е единствена по рода си на Балканския полуостров. Гробницата се състои от коридор с дължина 22 м и кръгла камера с диаметър 11 м и височина 5,50 м. Гробницата притежава в центъра куха колона с диаметър 3,30 м, която се разширява нагоре и се слива с външната стена. От вътрешната стена на кухата колона е имало вита каменна стълба, която е отвеждала на повърхността на могилата. По околовръстната стена на гробницата има пет ниши, в които са били поставяни урните на покойниците. Предполага се, че стените са били изрисувани, но днес посетителите могат да видят само следи от зелена мазилка. Самото помещение е много добре запазено и е впечатляващо от архитектурна гледна точка. Какво въображение са притежавали древните траки, за да създадат такива мащабни структури по онова време.
Полезна информация:
Работно време: юни – септември: от вторник до неделя 09.00 – 17.00 ч. понеделник – почивен ден
октомври – май: Гробницата работи от понеделник до петък по предварителна заявка за групи над 10 души;
Входни такси: Възрастни – 2.00 лв. Деца, учащи, пенсионери и хора с увреждания – 1 лв;
Античната гробница се намира на около 1 км от град Поморие, на 300 m от автомобилния път Поморие – Бургас;
Искам да си позволя тук да отбележа, че персоналът, работещ на това място, са изключително мили и с огромно удоволствие ни разказаха историята за това място;