„Ваканция на ръба на лятото“ – Ден Първи
Очаквах това приключение от толкова много време. Идеята бе да изберем една определена част на България с най-близките ми приятели, за която знаем малко. След кратки разсъждения, решихме да се насочим към Североизточна България. Имахме само 5 дни на разположение да осъществим тази цел, но ни бяха достатъчни, за да прекараме едно незабравимо приключение. То ни донесе много емоции, невероятни гледки и специални моменти.
Съдържание
Пещера Съевата дупка
Потеглихме с кола от София рано сутринта и се бяхме запътили директно към Североизточната част на страната, но още в самото начало се разсяхме по пътя и започнахме да следим за кафявите табелки, свързани с туристически обекти. Та само час, след като потеглихме от столицата намерихме и нашата непредвидена първа спирка- пещерата Съевата дупка. Тя не е толкова впечатляваща по дължина или големина, но те грабва с неземната красота, която е изразена чрез изключително богата гама от цветове върху многобройните варовикови образувания, които притежава. Самата пещера впечатлява с факта, че притежава пет оформени от само себе си зали. Всяка, от тях носи интересно наименование: Белият замък, Концертна, Космос, Купене и Срутище. Неслучайно едната зала в пещерата носи името “Концертна” – благодарение на природно създадената акустика в пещерата, тук са изпълнявали свои концерти личности като Лили Иванова, Емил Димитров и Йорданка Христова.
Полезна информация:
Заплаща се вход за възрастни: 4 лв; ученици, студенти и пенсионери: 2 лв;
Лятно работно време: 9:00-18:00 ч; Зимно работно време: 9:00 – 17:00 ч;
Препоръчително е да си носите връхна дреха, защото постоянната вътрешна температура е между 8 – 11 градуса;
Близки населени места са град Луковит на 20 км и село Брестница на 2 км ( София – 60 км );
Маршрутът от София е по магистрала Хемус до самия край ( село Ябланица ), където се поема в посока Ловеч. Стигайки до село Брестница в самия център има табелка, която сочи към пътя за пещерата;
Мадарски конник
След като успяхме да разгледаме пещерата, се насочихме към първата ни спирка от плана в Североизточна България, който си бяхме създали. Именно Шумен или по-точно село Мадара. Отидохме до там, за да видим известния Мадарски конник, ако не знаете как изглежда или не сте виждали снимки, просто бръкнете в портмонето си и извадете една монета от ( 1, 2, 5, 10, 20 или 50 стотинки) и я обърнете – ще видите самия него. Конникът изобразява изсечен владетел в естествен ръст, като е считано да символизира мощта на Първата българска държава. Самата забележителност предлага много повече! Самото място представлява един археологически комплекс, който позволява да се изкачите най-отгоре на Мадарското плато (431 м.), на което има останки от средновековна крепост и уникална гледка, която наистина си заслужава!
Полезна информация:
Заплаща се вход за възрастни: 4 лв; ученици, студенти и пенсионери: 1 лв;
1 ноември – 31 март: 8:30 -17:00 ;. 1 април – 31 октомври: 8:30 – 20:00 ч;
Близки населени места са село Мадара 2 км и град Шумен 17 км. ( Варна 75 км );
Маршрутът от София до Шумен е по магистрала Хемус, от там вече е добре обозначено с табели до село Мадара и до самия археологически комплекс;
Крепост Овеч
Времето напредваше и трябваше да продължим към следващия обект по плана „Североизточна България“- крепост Овеч, град Провадия. Не мога да го обясня с думи, но това място ме завладя от първия момент, в който стъпих на самата крепост. Гледката, атмосферата всичко бе толкова магическо и красиво! Самата крепост датира от Средновековието и може само да си представите какво е преживяло това място, като имате предвид богатата история, която притежава нашата страна. Разположено е над самото скално плато, което предоставя една от най-хубавите гледки, на които съм бил свидетел в България! Обектът ви позволява да направите една незабравима разходка върху добре поддържана пътека по платото.
Полезна информация:
Има символичен вход за възрастни: 2лв; ученици, студенти и пенсионери: 1лв;
Препоръчително е да се посети този обект при благоприятни метеорологични условия;
Близки населени места: град Провадия ( под самата крепост ) и Варна на 53 км;
Накрая потеглихме и към финалната отбивка за деня – Варна, където имахме запазен апартамент чрез интернет страница, предлагаща този тип услуги. Престоят ни във Варна беше само за една нощ. Местоположението на града ни бе удобно да отседнем, за да можем на следващия ден да продължим своето пътешествие.
Продължи приключението с „ Ваканция на ръба на лятото “ – Ден Втори