„Пътешествие в миналото“– Ден Пети
Съдържание
Етнографски музей на открито „Етър“
След невероятния ден, който прекарахме в Силистра и околията й, се насочихме към Габровска област. По-точно към първата ни планирана спирка- Етнографски музей на открито „Етър“. Това място е единствено по рода си на Балканите и представя автентична възстановка на типичните за онова време ( XIXв.) сгради. В самия комплекс може също така да станете свидетели нa създаването на различни видове предмети, благодарение на пренеслите се през вековете традиции за изработка на метали, кожи, глина и др. Стъпвайки в Етъра ще почувствате сякаш се връщате назад във времето и ставате част от самата атмосфера. Атмосфера, пълна с многогодишни традиции, обичаи и занаяти. Официално музеят е открит на 7 септември 1964 г. През 1967 г. е обявен за народен етнографски парк, а през 1971 г. е обявен за паметник на културата. До ден днешен това е място, което събира хора от всички краища на света и постоянно привлича все повече любопитни посетители.
Полезна информация:
Работно време: лятно: 08:30-18:00 ч., зимно: 08:30-16:30 ч;
Цена за посещение: 5.00 лв; ученик, студент 2.00 лв; Пенсионер 3.00 лв;
Етърът е изцяло под открито небе и предоставя възможността за прекарването на една незабравима разходка;
Може да си купите оригинални и неповторими изделия (спомени);
Тръгвайки от Габрово има многобройни табели, насочвайки към комплекса;
Близки населени места – град Габрово 9 км, град Трявна 24 км;
Соколски манастир
Прекарахме си приятно време на Етъра и се насочихме към известния Соколски манастир. Този манастир датира от 1833 година и запазен до наши дни. Първоначално е бил мъжки, но след разрушителни действия върху близкия по онова време девическия манастир в град Габрово, монахините се преместват тук, превръщайки го в последствия женски. Една от най-впечатляващите забележителности тук е чешмата на Кольо Фичето, която представлява кръгообразна форма с осем чучура със соколи.
Полезна информация:
Вход не се заплаща;
В самия манастир може да се преспива;
Стигайки до комплекса „Етъра“ се насочвате по табелите за манастира (разстоянието е само 4 км);
Близки населени места- град Габрово 13 км, град Трявна 28 км;
Времето напредваше и се насочихме към последната ни спирка за деня и като цяло последна отбивка за „ Ваканция на ръба на лятото “– град Казанлък. Самата местност предлага много приключенски възможности, но с ограниченото време, което разполагахме избрахме двете най-важни за нас: Казанлъшката гробница и музеят на розата.
Казанлъшка гробница
Насочихме се към гробницата, която се намира в самия град Казанлък. Тракийската находка е със световна известност поради перфектно запазените стенописи, които са едни от малкото напълно съхранени от античния период. В оригиналната гробница достъпът е силно ограничен, за да бъдат запазени рисунките. До тази гробница се намира същата-копие на нея, изобразена с всички принадлежащи елементи и стенописи отвътре.
Полезна информация:
Работно време: Май – ноември: 9.00 – 17.00 ч , без почивен ден, От ноември до април гробницата се отваря само по заявка за големи групи;
Входна такса: възрастни – 3 лв, учащи – 1 лв;
Заплаща се допълнителни 5 лв, ако имате желание да заснемате вътре;
Гробницата е едно неповторимо световно наследство от човешката историята!;
Стенописите са внушителни и доказват развитието на траките;
Приключвайки с Казанлъшката гробница, се насочихме към музея на розите. Самият факт, че това е единственият музей на света, посветен само и единствено на розата и нейният принос в културата на България, го прави уникален! Днес, музеят на розата има богата колекция от предмети, снимки и документи, разкриващи историята на българското производство на маслодайни рози. Експонатите са разположени в три пространства. В музея могат да се видят и инструменти за обработка на розови градини, съдове за съхранение и износ на розово масло и вода. Направена е и възстановка на склад за розово масло, и на първата лаборатория за изследване на чистотата на розовото масло.
Музей на розата
Полезна информация:
Работно време: всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.;
Входни такси: възрастни – 6.00 лв, учащи – 2.00 лв;
Музеят е подходящо място за придобиване на знания отностно обичаите, свързани с розобера и преработването на розата;
Така приключи този ден и цялата ни авантюра „Ваканция на ръба на лятото“. Това бяха пет неповторими дни, изпълнени с незабравими емоции и дъхоспиращи гледки. Дни, които не бих заменил за нищо, запомняйки всяко място, което посетих и ще посетя пак! За пореден път осъзнавам и наблюдавам, че българските забележителности са изключително подценени сравнение с всички други европейски туристически дестинации.
Благодаря на всички, които бяха част от това вълнуващо приключение, както благодаря на всички, които ме следват и четат с интерес! Предстоят ни още много вълнуващи авантюри!
Коментари
1 коментарСлавейка
ное. 3, 2016Здравей пътешественико! Благодаря за хубавите „пет дни“, така леко и приятно описани! Успя да ме направиш съпричастна с твоите положителни емоции при това пътешествие в края на лятото. А и доста неща си припомних и научих! И, надявам се това да не са последните споделени „пет дни“. Успех.