Единбург – хълмове, гайди, бисквити… и един университет
Единбург, столицата на Шотландия. Още позната като най-английската част на Шотландия, част от целостта на Обединеното кралство (все още). Прекарах последните 4 години (септември 2012 – юни 2016) в този доста туристически, но и красив, приказен град. Намиращ се в южната част на Шотландия столицата се откроява с изключителната си архитектура, особено в централната историческа част. За мен той беше и място, което открива нови светове, предоставя възможност и достъп до знание. Прекарвайки безбройни часове в библиотеката и университетския кампус все пак имах време и за откъслечни разходки. Тези разходки се случваха най-често в моменти, в които посещения на винаги приятни за посрещане хора, преобръщат иначе доста еднотипното студентско ежедневие.
По стереотипен великобритански тертип бих започнала с климатичните условия в Единбург. Безспорно не толкова северен, колкото други части на Шотландия, но все пак с ясно изразени щипещ студ, вятър и ситен пронизващ дъжд. Това е и времето през по-голяма част от годината – от септември до към април. Лятото също не се откроява като най-топлото, но може и да имате късмет със слънчеви дни. Ако планирате пътуване месеците юни, юли и август може би биха били най-подходящи. Въпреки че декемврийски Единбург е една доста магическа картина, за която ще стане дума след някой и друг ред.
Единбург е разположен на крайбрежието (плажът Портобело е на около 40 минути с автобус от центъра), но усещането в централната част на града е като за вътрешноконтинентално местоположение. Единствено ходейки по Роял майл (главната улицата в старата част на града, която свързва замъка на Единбург и резиденцията на британския монарх – Холирууд) в “дъното” на самата улица се вижда малка част от морето, напомняща за същността на острова, върху който се намирате.
Говорейки за гледки отвисоко често туристите пропускат посещението на два от значимите хълмове на Единбург – Артърс сийт и Калтън хил. Първият е природен феномен вдъхновил раждането на науката геология и теорията на Джеймс Хътън за земните пластове и възрастта на планетата Земя. И до днес посещението на Артър сийт е част от курсовете по геология. От друга страна Калтън хил има по-скоро историческа стойност, както е известен с недовършената си северна версия на Партенона в Атина, както и с обсерваторията си. И двата хълма са добра идея, особено в дни с приятно време и слънце, а гледката определено си заслужава.
Две места, които си заслужават посещение, особено ако имате малко повече време в Единбург, са ботаническите градини и зоологическата градина. Ботаническата градина предлага изключително богата и любопитна колекция от растителни видове, включително с обособени площи, които репликират климатичните условия подходящи за развитието на дадени видове. Такава е например къщата с тропически видове, която дори пресъздава пътека от тропическа гора в Малайзия. Степни, пустинни, иглолистни, увивни, цъфтящи, плодни, билки са много малка част от видовете, които можете да откриете на територията на ботаническата градина. Те са приказно място за спокойна и изпълваща с енергия разходка. Зоологическата градина би била интересна за хората с малки деца или любителите на света на фауната. Градината е с обширни пространства, което носи усещането за свобода. Най-впечатляващи са може би пандите, които са единствените по рода си в зоологическа градина във Великобритания, и високата популация на шимпанзета, някои от които вече на преклонна възраст, но родени и израснали в зоологическата градина. Зоологическата градина е и партньор в научни проекти, които изследват и целят опазването на естествения хабитат на шимпанзетата в централна Африка.
За хората, които обичат посещението на музеи Националният музей на Шотландия, разположен съвсем близо до Роял майл, предлага богата експозиция, която е едновременно историческа и природо – научна. Условно музеят може да бъде разделен на три части – История на Шотландия, Природо – научна част и Антропологична. И трите част са добре подредени и богати на експонати. А музеят може да се превърне и в добро убежище от дъжда, входът е свободен, тъй че може да разпределите посещението си в няколко дни. Ако имате късмет с хубаво време не пропускайте да се качите на терасата на музея, която се намира в крилото за История на Шотландия.
Друга кралска забележителност, която може да посетите в Единбург е яхтата на кралица Елизабет II, която е служела за ежегодните посещения на държавите от федерацията на бившите британски колонии. Днес тя е музей, в който можете да разгледате всяка една част от яхтата – спални, каюти на персонала, залата за официални приеми, лекарския кабинет, барът за забавление на моряците. Яхатат днес е част от мол, който се нарича Оушън терминал – минавайки през него на най-горния етаж ще намерите входа за Британия. Имайте предвид, че през зимните месеци последното влизане е около 4 часа, така че ако планирате посещение на Британия е добре да бъде през по-ранната част на деня. До търговския център се стига лесно с автобус 35, който може да се хване от центъра на града. Билетче може да закупите от шофьора на автобуса. Улиците на Единбург сами по себе си са пропити с история. Но две любопитни места се открояват. Едното е паметникът на шотландския териер Боби, който чинно е стоял до гроба на своя стопанин при църквата Грейфрайърс, днес там има статуя на вярното куче.
Други интересно място за посещение са гробищата на църквата Грейфрайърс, където може да бъдат открити имената на много от героите в романа за Хари Потър. Наблизо се намира и кафенето Елефънт хаус, в което се смята, че Роулинг е започнала да пише книгите си, в периода, в който живее в Единбург. Самото кафене, противно на очакванията заради голямата му популярност, предлага продукти на достъпни цени, но опашката за настаняване често пъти може да излиза и извън вратата.
Все пак, ако имате време за изчакване, гледката от кафенето също си заслужава. Ще познаете кафенето по голямата червена табела и по често тълпящите се особено азиатски туристи, които се снимат пред Елефънт хаус. Не на последно място ще спомена и коледната атмосфера, която превзема Единбург от края на ноември до началото на януари. Два коледни базара намират своето място на Принсес стрийт – единият типично шотландски, другият – в европейски стил. Ако посещавате шотландската столица в този период от годината със сигурност ще бъдете погълнати от коледната атмосфера. На базарите може да намерите разнообразни украси, лакомства, шапки, шалове, ръкавици, които да ви предпазят от щипещия студ. При първото ми посещение в Единбург точно коледните базари се оказаха спасение за мен с една чудна плетена шапка, която все още пазя като мил спомен, предпазваща от доста устойчивия шотландски вятър.
Единбург има силата да заплени всеки свой посетител, още със слизането на гарата или пристигането от летището в централната част. Профилът на сградите, който можете да видите от Принсес стрийт, само леко загатват за нещата, които шотландската столица може да ви предложи, под звуците на шотландската гайда.