Лион – град на две реки
Първата мисъл, когато човек пристигне в Лион е за голям френски град. Като под френски имам предвид не само град, разположен централно в страната, но и имащ характерните за Франция градска и социална среда.
Вече живея от две години тук. Лион затвърди първото ми впечатление, но въпреки че е вторият по големина град във Франция, това по никакъв начин не затруднява придвижването от една точка до друга. Центърът лесно може да бъде обиколен пеша. Разбира се, винаги съществува варианта за придвижване с метро или трамвай (билетчето е валидно един час и струва 1,80 евро).
Разходката ми обикновено започва покрай брега на река Рона, една от двете, които пресичат града. Тук човек може да тича или да кара колело по протежението на реката или както аз най-често правя – разхождам се и неминуемо правя по няколко снимки.
В един топъл слънчев ден променадата се препълва с хора. Някои си правят пикник или просто пият бира на слънце, докато по-активните карат скейтборд, ролери, колело или тротинетка.
Разхождайки се покрай Рона, стигам до най-известния площад в Лион, според Уикипедия – пети по големина във Франция и единственият пешеходен от останалите в надпреварата. „Place Bellecour“ в буквален превод, името означава красив двор, а реално представлява огромен площад със статуя на Луи XIV (Кралят Слънце), възседнал на кон. Там често се организират различни събития като състезания и концерти. Зимата сглобяват голямо виенско колело и различни инсталации по повод Празникът на светлината (La Fête des Lumières). Празнува се около 8ми декември, което съвпада и с празника на Лион. Обикновено трае 4 дни като се организират десетки инсталации из целия център. Вечер целият град е осветен, хората поставят свещи на прозорците си, а по фасадите на знаковите сгради се прожектират 3Д перформанси. Казват, че въпреки ниските температури за празника идват над 2 милиона души.
И така, тръгвайки от place Bellecour по rue de la République – основната търговска улица, човек минава покрай всички познати вериги магазини, също така някои непознати и стига до place de la Comédie, където се намират операта и кметството. И двете сгради са внушителни, като операта е реновирана по проект на френския архитект Жан Нувел, който я надстроява и променя интериорното пространство. Оттам се вижда задният вход на кметството, но както се досещате, предният е по-впечатляващ. В търсенето му стигаме до друг знаков площад в Лион – Place des Terreaux. Тук освен кметството (Hôtel de Ville), се намира и музеят на изящните изкуства (с много спокоен за иначе оживеният център вътрешен двор).
Оттук може да се поеме към арт квартала Croix Rousse, издигнат на един от трите хълма в Лион. Той е цветен и изпълнен с изкуство, откриващ невероятна гледка от високо. Дотук стигат безброй пътечки, улички и стълби, по които не е трудно да се изгубиш, но и да попаднеш на изрисувана сграда, интересно магазинче или уютно кафене.
Обратно в историята, кварталът е бил и центърът за производство на коприна. Вмъквам тук, че в Лион се намира и Музеят на тъканите, където има наистина голяма и интересна колекция на тъкани и платове.
Докато сме още на тема хълмове е времето да споделя малко и за La Fourvière. Той е по-туристическият от двата, може би защото е по-близко до стария град. На него се намира Базиликата Нотр-Дам (Basilique Notre-Dame de Fourvière), която стърчи над Лион и допринася много за силуета на града. До там може да се стигне по многобройни пътечки или с фуникуляр. Има две линии, които се качват до хълма и билетът за тях е същия като за градския транспорт.
Един съвет от мен, ако имате време, качете се на хълма два пъти, веднъж през деня и веднъж вечер, когато всичко е осветено – не случайно Лион е наречен градът на светлината – оттам можем да се насладим на целия му блясък.
Ако нямате време да стигнете до там, най-доброто място за панорамна гледка от града е от крайбрежието на втората река в Лион – Сона. Според мен градовете, през които минават реки имат по-голям чар от тези, които си нямат, не мислите ли? Рона и Сона се събират на място, което се нарича Confluence. Това е нов квартал със съвременна архитектура, където се намира и музей със същото име. Сградата, проектирана от австрийски архитекти, представлява впечатляваща модерна сграда с интересни временни и постоянни изложби.
Още модерни сгради може да намерим в трети квартал (3ème arrondissement, трети от общо девет), който включва както един от най-големите търговски центрове в Европа, така и няколко небостъргача, поставяйки този квартал на второ място по брой бизнес сгради след Дефанс (Défense) в Париж.
Ако сте свикнали с лятната зеленина на София, Лион може да ви се стори недостатъчно зелен град, поради липсата на междублокови паркове и градинки. Затова пък компенсира с огромен парк, наречен Parc de la Tête d’or. Той се намира на брега на Рона и си заслужава посещението. В границите му има голямо езеро, където можете да си вземете лодка или водно колело под наем, докато по алеите да се придвижите пеша или с рикша. В топлите дни, паркът е изпълнен с хора, деца и свободно разхождащи се патици и гъски. В Parc de la Tête d’or също така има зоологическа и ботаническа градина, които са напълно безплатни
Лион е много разнообразен град и както можете да си представите крие още много интересни места за разглеждане, до които и аз още не съм стигала, което ме кара да искам да се изгубя в него още на следващата разходка.
Последвайте Елена и нейните приключения в Лион тук.